Gynekologicko-porodnickému oddělení kladenské nemocnice se podařilo získat nové kardiotokografy EDAN, některé i s bezdrátovými sondami.

Kardiotokograf je přístroj, který monitoruje pohyby a srdeční akci miminka a děložní aktivitu maminky. Záznam z přístroje umožňuje včas diagnostikovat poruchy děložní činnosti, nitroděložní ohrožení plodu a pomáhá, aby mohla být se značnou časovou rezervou podniknuta nejvhodnější opatření, která zabrání ohrožení matky a plodu.

„Staré monitory uměly snímat pouze srdíčko plodu a děložní činnost matky. Tyto nové kardiotokografy EDAN již splňují potřeby moderního porodnictví. Oproti starým přístrojům nám vedle nepřeberného množství funkcí umožňují i snadnou manipulaci a údržbu. Jsou vybaveny barevným, přehledným a dotykovým displejem. Velkou výhodou pro maminku i personál je bezdrátové připojení sond kardiotokografu na břicho maminky. To znamená, že se maminka může při porodu po dobu záznamu se sondou na bříšku vzdálit například na toaletu, aniž by došlo k přerušení záznamu. Mezi další výhody patří kvalitní signalizace hraničních hodnot monitoringu plodu i matky. Bonusem je pak možnost sledování fyziologických funkcí (krevní tlak, puls, EKG, tělesná teplota) matky a plodu na jednom přístroji,“ řekla vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Mgr. Kateřina Jeništová.

Nový kardiotokograf je vybaven vnitřní sondou, která se v případě nekvalitního záznamu přes břišní stěnu zavádí vaginálně přímo na hlavičku dítěte.

„Velmi oceňujeme i velkou paměť, která nám umožňuje vyhledat historii záznamů. Tak jako se vyvíjejí medicínské postupy, mění se i přístrojová technika, která dokáže včas odhalit porodnické patologie,“ dodala Mgr. Kateřina Jeništová.

dsc 0104

dsc 0106