Dětské a novorozenecké oddělení poskytuje zdravotní péči dětem od narození do 18 let. Za rok přijmeme přes 3 000 dětí, a to z Kladna a přilehlého regionu Středočeského kraje. Velmi úzce spolupracujeme s pražskými dětskými klinickými pracovišti.

Na dětském oddělení je k dispozici 5 lůžek pro kojence, 10 lůžek pro větší děti, 9 lůžek pro děti s doprovodem a 4 lůžka na jednotce intenzivní péče. Doprovod dětí do 6 ti let má pobyt na oddělení hrazen v rámci ZP, pro doprovod dětí nad 6 let je zpoplatněn. Pobyt maminky na nedonošeneckém oddělení není zpoplatněn.

Dětské oddělení se nachází v monobloku v části „D“ a novorozenecké oddělení v části „C“, kde je vstup i na nedonošeneckou JIP.

Dětská JIP

 • budova "D", 2. patro
 • tel.č. 312 606 282
 • Ordinář: MUDr. Kateřina Kasnerová (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
 • Staniční sestra: Kamila Šilhová (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)     

Zde jsou hospitalizovány děti novorozeneckého věku, po propuštění z porodnice až do 18ti let. Odborná léčebná a ošetřovatelská péče je zaměřena na všechny akutní stavy dětského věku napříč všemi obory. Ve spolupráci s oddělením dětské chirurgie, očním oddělením a ORL hospitalizujeme i děti s pooperačními či poúrazovými stavy. Je-li nutná specializovaná péče, je dítě přeloženo na kliniku do některé z pražských fakultních nemocnic.

Oddělení má 4 prosklené boxy, které jsou oddělené sesternou. Uspořádání boxů je pro personál přehledné. Pacienti jsou sledováni centrálním monitorovacím systémem. Na každém boxu jsou 2 lůžka, kam jsou přijímány děti podle diagnóz, dle možnosti s ohledem na věk a jsou vybaveny přístrojovou technikou pro intenzivní terapii. U lůžka dítěte může být doprovod nepřetržitě. Pokoj k odpočinku je na stejném podlaží mimo oddělení. Návštěvy mohou docházet v počtu dvou dospělých osob během dne. Musí si zakoupit návštěvnický balíček, jehož součástí je ochranný plášť a návleky.

Na tomto patře je i příjem pacientů a po ordinační době LPS i vyšetření ambulantních pacientů v akutním stavu.

jip 01   jip 01   jip 01 

Dětské standardní oddělení

 • budova "D", 3. patro
 • tel.č. 312 606 422, 312 606 432
 • Ordinář: MUDr. Pavel Sázavský (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
 • Staniční sestra: Milena Šťastná (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zde jsou hospitalizovány děti, které nepotřebují intenzivní péči. A to od novorozeneckého věku po propuštění z porodnice až do 18 ti let a děti s doprovodem společně na pokoji. Léčebná a diagnostická péče je zaměřena na všechna dětská onemocnění dětí (respirační, gastrointestinální, nefrologická, neurologická, ortopedická, alergologická, kožní atd.) Dále poskytujeme hospitalizaci k tzv. celkovému vyšetření a objektivizaci potíží. Ve spolupráci s endokrinologem provádíme speciální testy. Test LH-RH při podezření na předčasnou nebo opožděnou pubertu, test na gigantismus při podezření na nadměrnou sekreci růstového hormonu nebo Clonidinový test při podezření na nedostatečnou sekreci růstového hormonu. Oddělení je rozdělené na část pro kojence a batolata, větší děti a pokoje pro doprovod s dětmi.

Čtyři pokoje pro děti s doprovodem jsou v bočním traktu, kde mají zajištěný klid. Pokoje jsou vybaveny postelemi pro doprovod a postýlkami pro děti, dalším nábytkem, TV. Jeden samostatný pokoj pro matku a dítě je poblíž odd. větších dětí. Sociální zařízení je v blízkosti pokojů. Na chodbě ve výklenku je kuchyňský kout, kde doprovod najde mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, dřez, ohřívač kojeneckých lahví a lednici pro doprovod a zvlášť pro kojeneckou stravu. Dlouhou chvíli dětem zpříjemní hrací domeček, který je na chodbě. Součástí oddělení je školka. Tam si děti mohou hrát, malovat nebo se dívat na televizi.

Oddělení pro děti bez doprovodu je rozdělené na část pro větší děti a část pro kojence a batolata. Pro větší děti jsou 4 prosklené boxy (2 pro dívky, 2 pro chlapce). Soukromí je zajištěno žaluziemi. Pro kojence a batolata máme 3 prosklené boxy se 3 kojeneckými postýlkami.

dětské 01   dětské 04   dětské 01 

Novorozenecké oddělení

 • umístěno v budově "C", vstup přes budovu "B", 4. patro
 • tel.č. 312 606 439
 • Ordinář: MUDr. Dagmar Špičáková (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
 • Staniční sestra: Mgr. Helena Mrázková (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Novorozence po porodu ošetřuje dětská sestra, při komplikovaném porodu je vždy přítomen dětský lékař. Při prvním ošetření dítěte je vítána přítomnost tatínka. Na ručičku dítěte se připevní identifikační pásek. První fotografie může být pořízena již při prvním ošetření. Po ošetření dítěte následuje jeho vážení a měření, tatínek může vše zdokumentovat. První dvě hodiny života stráví novorozenec na porodním sále spolu s rodiči. Novorozence přikládáme k prvnímu kojení již na porodním sále z důvodu včasného rozvinutí laktace.

Do doby, než je maminka schopna se sama starat o miminko, pečují o něj dětské sestry, ovšem podle jeho chuti je přinášeno ke kojení. Naše nemocnice jako jedna z prvních v republice získala titul Baby friendly hospital, což je označení pro nemocnici, která podporuje přirozenou výživu dětí a plní 10 kroků k úspěšnému kojení. Po porodu se miminko nekoupe, první dva dny se pouze jemně sprchuje, až třetí den pozná vodu ve vaničce. Maminka se postupně zacvičuje pod vedením novorozenecké sestry.

Vizita lékařem probíhá 2x denně. Pupeční pahýl odstraňujeme po jeho zaschnutí třetí den života. Čtvrtý den po porodu je miminko připraveno k odchodu domů. Oddělení pro fyziologické novorozence funguje v systému rooming in. Dětské sestry jsou i laktační poradkyně a pravidelně se vzdělávají. K dispozici je řada pomůcek ke kojení – odsávačky mateřského mléka, kojící kloboučky, kojící polštáře atp. Na našem oddělení podporujeme především kojení. Při nedostatečné laktaci je možný dokrm dítěte. V tom případě upřednostňujeme alternativní způsob podávání stravy.

novo 01   novo 01

Horká linka kojení

Na oddělení funguje i 24 hodinová Horká linka kojení – tel.č. 607 076 348.
Zde se můžete informovat a poradit o případných problémech s kojením Vašeho miminka.
Osobní informace v laktační poradně jsou pouze po dohodě.

Pokud má miminko nějaké zdravotní problémy, přeložíme ho na JIP nedonošeneckého odd., které je na stejném podlaží.

Nedonošenecká JIP a Nedonošenecké oddělení – následná péče

 • tel.č. 312 606 411   (Nedonošenecká JIP)
 • tel.č. 312 606 438   (Nedonošenecké oddělení - následná péče)
 • Ordinář: MUDr. Dagmar Špičáková (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
 • Staniční sestra: Mgr. Radka Tesařová (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)  

Nedonošenecká (neonatologická) JIP se nachází se ve 4. patře – vstup na JIP je z části „C“ a navazuje na porodnici.
Nedonošenecké oddělení – následná péče se nachází se ve 4. patře – vstup na oddělení následné péče je i z části „D“.

V roce 2014 bylo naše oddělení zařazeno mezi Intermediární perinatologická centra.

Úzce spolupracujeme nejen s kolegy z gynekologicko-porodnického oddělení naší nemocnice, ale i s novorozeneckým a gynekologicko-porodnickým oddělením Nemocnice Slaný a Rakovník, odkud přijímáme předčasně narozené či nemocné novorozence. Naše péče je také navázána na perinatologická centra Prahy (FN Motol, ÚPMD Podolí, FTN Krč a VFN Apolinářská) a Kliniku dětí a dorostu.

Na jednotce intenzivní péče, která je vybavena moderní technikou a stabilním kolektivem sester specialistek a lékařů, poskytujeme specializovanou péči nejen novorozencům od 32.týdne těhotenství, nebo s porodní hmotností nad 1500 g, ale i donošeným novorozencům se zhoršenou poporodní adaptací a novorozencům nemocným. Po přijetí nezralého či donošeného novorozence ukládáme do inkubátoru, monitorujeme základní fyziologické funkce, provádíme laboratorní vyšetření ke sledování krevního obrazu, hladiny glykémie, iontů, zánětlivých parametrů apod. V průběhu hospitalizace doplňujeme neurologické, ortopedické a oční vyšetření, dále USG vyšetření hlavičky a bříška. Co nejčasněji se snažíme zahájit výživu mateřským mlékem. Většina předčasně narozených dětí se dobře adaptuje a hospitalizace probíhá bez komplikací. Pokud se po porodu projeví známky nezralosti plic – tzv. syndrom dechové tísně novorozence, zahajujeme ventilační podporu pomocí nCPAP, který zabraňuje kolapsu plicních sklípků na konci výdechu, snižuje dechovou práci novorozence a zlepšuje oxygenaci tkání. Při projevech infekce zajišťujeme novorozence ATB terapií, při progresi novorozenecké žloutenky, kdy stoupá hladina bilirubinu v séru, zahajujeme fototerapii. Při projevech hypoglykémie a při intoleranci stravy zajišťujeme infuzní terapií.

nedo 02   nedo 02   nedo 02

Na JIP navazuje část tzv. následné péče, kam předáváme novorozence po stabilizaci stavu a přijímáme k nim maminky, které se pod vedením sestřiček učí pečovat o svá miminka. Po propuštění sledujeme vývoj a prospívání dětí v rizikové poradně. Našim cílem je především to, aby se maminka naučila o své děťátko pečovat a aby odcházela z našeho oddělení klidná a spokojená.

nedo 02   nedo 06

Lékařská pohotovostní služba

Telefon: 312 606 412, 312 247 527

Dětské oddělení tradičně velmi dobře spolupracuje s praktickými lékaři pro děti a dorost. Naše oddělení je jim otevřeno jak pro konzultace, tak i pro účast na primářských vizitách. Ve spolupráci s nimi zajišťujeme i lékařskou pohotovostní službu v prostorách dětských ambulancí. Je obsazena praktickými lékaři a sestrami z dětského oddělení.

Ordinační hodiny:

Všední dny:          17,00 – 22,00 hod.
So, Ne, svátky:     08,00 – 20,00 hod.

pohotovost

Důležité kontakty

 Dětské oddělení  312 606 422       
 Dětská JIP  312 606 282  
 Novorozenci:   312 606 439  
 Nedonošenecké oddělení  312 606 438  
 Nedonošené děti JIP  312 606 411  
 Lékařská pohotovostní služba       312 606 412  
   312 247 527  

BABY BOX

V Oblastní nemocnici Kladno byl  29.8.2008 jako dvanáctý v republice zřízen Baby box – vytápěná schránka monitorovaná kamerou pro odložené děti. Schránka byla umístěna pod dětským oddělením, ale po výstavbě nové části nemocnice - Centra akutní medicíny (CAM) byl nový baby box dne 1.4.2015 umístěn vedle hlavního vstupu do nové budovy.

dsc 0276   dsc 0272