Dětské a novorozenecké oddělení poskytuje zdravotní péči dětem od narození do 18 let. Za rok přijmeme přes 3 000 dětí, a to z Kladna a přilehlého regionu Středočeského kraje. Velmi úzce spolupracujeme s pražskými dětskými klinickými pracovišti.

Na dětském oddělení je k dispozici 5 lůžek pro kojence, 10 lůžek pro větší děti, 9 lůžek pro děti s doprovodem a 4 lůžka na jednotce intenzivní péče. Doprovod dětí do 6 ti let má pobyt na oddělení hrazen v rámci ZP, pro doprovod dětí nad 6 let je zpoplatněn. Pobyt maminky na nedonošeneckém oddělení není zpoplatněn.

Dětské oddělení se nachází v monobloku v části „D“ a novorozenecké oddělení v části „C“, kde je vstup i na nedonošeneckou JIP.

KONTAKT - sekretariát
telefon: 312 606 403
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dětská JIP

 • budova "D", 2. patro
 • tel.č. 312 606 282
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Ordinář: MUDr. Mgr. Tomáš Rosík, PhD.
 • Staniční sestra: Kateřina Nohová  

Zde jsou hospitalizovány děti novorozeneckého věku, po propuštění z porodnice až do 18ti let. Odborná léčebná a ošetřovatelská péče je zaměřena na všechny akutní stavy dětského věku napříč všemi obory. Ve spolupráci s oddělením dětské chirurgie, očním oddělením a ORL hospitalizujeme i děti s pooperačními či poúrazovými stavy. Je-li nutná specializovaná péče, je dítě přeloženo na kliniku do některé z pražských fakultních nemocnic.

Oddělení má 4 prosklené boxy, které jsou oddělené sesternou. Uspořádání boxů je pro personál přehledné. Pacienti jsou sledováni centrálním monitorovacím systémem. Na každém boxu jsou 2 lůžka, kam jsou přijímány děti podle diagnóz, dle možnosti s ohledem na věk a jsou vybaveny přístrojovou technikou pro intenzivní terapii. U lůžka dítěte může být doprovod nepřetržitě. Pokoj k odpočinku je na stejném podlaží mimo oddělení. Návštěvy mohou docházet v počtu dvou dospělých osob během dne. Musí si zakoupit návštěvnický balíček, jehož součástí je ochranný plášť a návleky.

Na tomto patře je i příjem pacientů a po ordinační době LPS i vyšetření ambulantních pacientů v akutním stavu.

jip 01   jip 01   jip 01 

Dětské standardní oddělení

 • budova "D", 3. patro
 • tel.č. 312 606 422, 312 606 432
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Ordinář: MUDr. Pavel Sázavský
 • Staniční sestra: Kateřina Lemonová

Zde jsou hospitalizovány děti, které nepotřebují intenzivní péči. A to od novorozeneckého věku po propuštění z porodnice až do 18 ti let a děti s doprovodem společně na pokoji. Léčebná a diagnostická péče je zaměřena na všechna dětská onemocnění dětí (respirační, gastrointestinální, nefrologická, neurologická, ortopedická, alergologická, kožní atd.) Dále poskytujeme hospitalizaci k tzv. celkovému vyšetření a objektivizaci potíží. Ve spolupráci s endokrinologem provádíme speciální testy. Test LH-RH při podezření na předčasnou nebo opožděnou pubertu, test na gigantismus při podezření na nadměrnou sekreci růstového hormonu nebo Clonidinový test při podezření na nedostatečnou sekreci růstového hormonu. Oddělení je rozdělené na část pro kojence a batolata, větší děti a pokoje pro doprovod s dětmi.

Čtyři pokoje pro děti s doprovodem jsou v bočním traktu, kde mají zajištěný klid. Pokoje jsou vybaveny postelemi pro doprovod a postýlkami pro děti, dalším nábytkem, TV. Jeden samostatný pokoj pro matku a dítě je poblíž odd. větších dětí. Sociální zařízení je v blízkosti pokojů. Na chodbě ve výklenku je kuchyňský kout, kde doprovod najde mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, dřez, ohřívač kojeneckých lahví a lednici pro doprovod a zvlášť pro kojeneckou stravu. Dlouhou chvíli dětem zpříjemní hrací domeček, který je na chodbě. Součástí oddělení je školka. Tam si děti mohou hrát, malovat nebo se dívat na televizi.

Oddělení pro děti bez doprovodu je rozdělené na část pro větší děti a část pro kojence a batolata. Pro větší děti jsou 4 prosklené boxy (2 pro dívky, 2 pro chlapce). Soukromí je zajištěno žaluziemi. Pro kojence a batolata máme 3 prosklené boxy se 3 kojeneckými postýlkami.

dětské 01   dětské 04   dětské 01 

Novorozenecké oddělení

 • umístěno v budově "A", vstup přes budovu "B", 4. patro
 • tel.č. 312 606 439
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Ordinář: MUDr. Dagmar Špičáková
 • Staniční sestra: Jaroslava Ciplová

Novorozence po porodu ošetřuje dětská sestra, v rizikovějších případech je přítomen dětský lékař. Po vybavení je novorozenec pokládán na tělo matky, porodník ponechává dotepat pupečník. Následuje první ošetření dítěte a jeho identifikace. Pokud to dovolí stav dítěte a matky, upřednostňujeme bonding, tzn. že dítě je ponecháno na těle matky první 2 hodiny, kdy probíhá i první přiložení k prsu. Tatínek (či jiná blízká osoba) je prvnímu ošetření dítěte po celou dobu přítomen a může pořizovat fotografie miminka. Během pobytu na porodním sále je novorozenec kontrolován dětskou sestrou, která mamince pomáhá při přikládání dítěte ke kojení. Dále následuje překlad na oddělení šestinedělí, kde je novorozenec ošetřován v systému rooming in. Do doby, než je maminka schopná se o dítě plně postarat, je v péči dětských sester. Během této doby je přinášeno matce ke kojení dle jeho chuti a potřeb.

Naše novorozenecké oddělění získalo jako jedno z prvních v republice titul Baby friendly hospital, což je označení pro nemocnici, která podporuje přirozenou výživu dětí a plní 10 kroků k úspěšnému kojení. Dětské sestry jsou vyškolené laktační poradkyně. Na oddělení jsou k dispozici pomůcky ke kojení (odsávačky mateřského mléka, kojící kloboučky, kojící polštáře atd.). Při nedostatečné laktaci je v indikovaných případech podáván dokrm alternativním způsobem.

Novorozence bezprostředně po porodu nekoupeme, první koupel ve vaničce probíhá až po jeho poporodní adaptaci, event. dle dohody s matkou. Maminky jsou individuálně edukovány o hygieně dítěte a ošetření pupečního pahýlu. Pupeční pahýl ponecháváme k samovolnému odloučení, pouze v indikovaných případech nebo na přání matky pupeční pahýl snášíme.

Vizita lékařem probíhá 2x denně. Během hospitalizace proběhne ortopedické vyšetření kyčlí, vyšetření zraku a sluchu a je odebrán krevní vzorek z patičky na novorozenecký screening metabolických vad. Každá postýlka je vybavena monitorem dechu. Podmínkou propuštění novorozence je jeho dobrý klinický stav, nastupující laktace, zastavení hmotnostního úbytku a nevýznamná novorozenecká žloutenka. Obvykle po spontánním porodu propouštíme novorozence po 72. hodině života do domácího prostředí.

novo 01   novo 01

Horká linka kojení

Na našem oddělení funguje i Horká linka kojení - tel.č. 607 076 348, kde lze řešit případné problémy s kojením.
Osobní kontakt s laktační poradkyní je možný pouze po předchozí dohodě.
Každý 3. čtvrtek v měsíci vede laktační poradkyně odpolední setkání s budoucími rodiči v rámci předporodní přípravy.

Pokud má miminko zdravotní problémy je ošetřováno na JIP, která se nachází na stejném podlaží (viz stránky JIP).

Nedonošenecké oddělení

 • č. 312 606 411 - sestry
 • č. 312 606 232 - staniční sestra
 • č. 312 606 438 - lékaři
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Ordinář:  Kamila Křivohlavá
 • Staniční sestra: Mgr. Radka Tesařová 

V roce 2014 bylo naše oddělení zařazeno mezi Intermediární perinatologická centra v České republice, která se specializují na péči o předčasně narozené děti. Úzce spolupracujeme s novorozeneckým a gynekologicko-porodnickým oddělením kladenské nemocnice a nemocnice ve Slaném, Rakovníku a v Praze. Spolupracujeme s neziskovou organizací Nedoklubko a nadačním fondem Kapka naděje.

Od roku 2023 se naše oddělení nachází v bloku B, na 4.patře.

Jednotka intenzivní péče je vybavena moderní technikou, inkubátory, vyhřívanými lůžky, fototerapií a přístroji pro ventilační podporu dítěte. Zkušený kolektiv specializovaných lékařů a sester poskytuje kvalitní péči nejen předčasně narozeným novorozencům od 32. týdne těhotenství nebo s porodní hmotností nad 1 500 g, ale i donošeným novorozencům se zhoršenou poporodní adaptací a nemocným novorozencům. V průběhu hospitalizace doplňujeme potřebná vyšetření, včetně sonografického vyšetření hlavičky a bříška, neurologického, ortopedického a očního vyšetření. Provádíme vyšetření sluchu novorozence a novorozenecký laboratorní screening vrozených a dědičných onemocnění.   

Podporujeme bezpečnou vazbu dítěte a matky, usilujeme o včasné zahájení výživy mateřským mlékem, využíváme prvky Bazální stimulace (pelíšky, fleesové pomůcky, chobotničky, Klokánkování aj.). Část našeho oddělení je vyčleněna pro rooming-in – pro maminky máme dva jednolůžkové a jeden dvoulůžkový pokoj. Na našem oddělení dodržujeme speciální hygienicko – epidemiologický režim, ze kterého vyplývají pravidla pro návštěvy. Naším cílem je rozvíjet pevný mateřský vztah a zajistit spokojený odchod maminky s miminkem domů ke své rodině.

nedo 02   nedo 02   nedo 02

img 20210707 105846   nedo 02   nedo 06   

m20240223 085200   safe image

Dětská lékařská pohotovostní služba

Upozornění:
Provoz dětské LPS (přízemí budova D) ve všední dny bude od 1.7. 2023 pouze do 21 hod.
V případě zhoršení zdravotního stavu dítěte bude dítě ošetřeno v příjmové ambulanci na dětském odd. 2. p.

Dětské oddělení tradičně velmi dobře spolupracuje s praktickými lékaři pro děti a dorost. Naše oddělení je jim otevřeno jak pro konzultace, tak i pro účast na primářských vizitách. Ve spolupráci s nimi zajišťujeme i lékařskou pohotovostní službu. Dětská pohotovost je v provozu v přízemí mezi bloky C a D (vchod D2), v prostorách dětských ambulancí. Je obsazena praktickými lékaři a sestrami z dětského oddělení.

Ordinační hodiny:

Všední dny:          17,00 – 21,00 hod.
So, Ne, svátky:     08,00 – 20,00 hod.

Telefon: 312 606 412, 312 247 527

lspp   pohotovost

Příjem pacientů po ordinační době LPS / vyšetření ambulantních pacientů v akutním stavu zajišťuje dětská příjmová ambulance, která se nachází na dětském oddělení, 2. patro, blok D.

Všední dny:          22.00 - 17.00 hod.
So, Ne, svátky:     20.00 - 08.00 hod.

Důležité kontakty

 Dětské oddělení  312 606 422       
 Dětská JIP  312 606 282  
 Novorozenci:   312 606 439  
 Nedonošené děti JIP  312 606 411  
 Lékařská pohotovostní služba       312 606 412  
   312 247 527  

BABY BOX

V Oblastní nemocnici Kladno byl  29.8.2008 jako dvanáctý v republice zřízen Baby box – vytápěná schránka monitorovaná kamerou pro odložené děti. Schránka byla umístěna pod dětským oddělením, ale po výstavbě nové části nemocnice - Centra akutní medicíny (CAM) byl nový baby box dne 1.4.2015 umístěn vedle hlavního vstupu do nové budovy.

dsc 0276   dsc 0272