Urologické oddělení Oblastní nemocnice Kladno bylo založeno v roce 1965 a je jedním z nejstarších v České republice. Roční počet hospitalizací se za poslední roky pohybuje okolo 1500 a počet operačních výkonů je kolem 1200. Oddělení poskytuje jako jediné nepřetržitě 24 hodinovou urologickou službu v širokém okolí mezi Prahou, Mostem, Karlovými Vary, Plzní, a Pískem.

Oddělení pokrývá operativu v celém rozsahu svého oboru včetně náročných výkonů jako je radikální prostatektomie (prokarcinom prostaty) a radikální cystektomie (pro pokročilý nádor močovéhoměchýře). Kameny z močových cest odstraňujeme minimálně invazivními metodami (endoskopicky a perkutánně). K vyšetření horních cest močových máme k disposici i flexibilní uretroskop. Operace dolních cest močových pro nádory, kameny jsou prováděny vždy endoskopicky, operace pro zbytnění prostaty v drtivé většině endoskopicky. Nádory ledvin operujeme laparoskopicky, pokud objem a rozsah nádoru takový postup dovolí.

dsc 0007  dsc 0007  dsc 0007

Součástí oddělení je i urologická ambulance, nacházející se ve 3. patře monobloku C.

dsc 0250  dsc 0250  dsc 0250  
dsc 0250  dsc 0250  dsc 0250

Spolupracujeme s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady při jedné z možností léčby močových konkrementů – při mimotělním drcení konkrementů rázovou vlnou. Celá řada urologických onemocnění se léčí též za pomoci léků – bez nutnosti operačního zákroku. Urologická ambulance se zaměřuje na endoskopická a funkční vyšetření močových cest a dispenzarizaci pacientů.

Urologické oddělení má v pavilonu CAM svůj špičkově vybavený operační sál, tudíž operační programy nejsou limitované souběhem jiných oddělení. Sál je v provozu 24 hodin denně.

dsc 0311  dsc 0311  dsc 0311  
dsc 0311  dsc 0311  dsc 0214

V rámci operačních sálů je pro pacienty po operaci připraven i dospávací pokoj, který zajišťuje bezprostřední krátkodobou pooperační péči o pacienty po výkonech v celkové i lokální anestezii a kteří nevyžadují po výkonu specializovanou péči na oborových jednotkách intenzivní péče nebo na lůžkovém resuscitačním oddělení.

S Urologickým oddělením úzce spolupracuje i Urgentní příjem, který s konzultacemi dalších odborností zajišťuje rychlou diagnostiku akutních stavů. Dle potřeby je k dispozici i nové a moderní CT, které je v provozu 24 hodin denně včetně sloužícího rentgenologa.

dsc 0007  dsc 0007

Náplň práce

Náplní práce urologického oddělení je diagnostika a léčba onemocnění močové soustavy a mužských pohlavních orgánů, zejména:

  • lithiasy – diagnostika a léčba močových konkrementů
  • překážek v močových cestách
  • benigní hyperplazie prostaty – nezhoubné zvětšení prostaty
  • močové inkontinence mužů i žen
  • záněty močových cest

Spolupráce s onkologickým oddělením umožňuje také kompletní diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění:

  • ledvin
  • vývodných močových cest
  • mužských pohlavních orgánů

Spektrum operačních výkonů

Urologické oddělení pokrývá operativu v celém rozsahu svého oboru včetně náročných výkonů jako je radikální prostatektomie (pro karcinom prostaty) a radikální cystektomie (pro pokročilý nádor močového měchýře). Kameny z močových cest odstraňujeme minimálně invazivními metodami (endoskopicky a perkutánně). K vyšetření horních cest močových máme k disposici i flexibilní uretroskop. Operace dolních cest močových pro nádory, kameny jsou prováděny vždy endoskopicky, operace pro zbytnění prostaty v drtivé většině endoskopicky. Nádory ledvin operujeme laparoskopicky pokud objem a rozsah nádoru takový postup dovolí. 

Pro oddělení je plánován nový sonografický přístroj vysokého standardu, který do budoucna umožní i fůzi sonografického vyšetření prostaty se snímky zobrazení magnetické rezonance.