UPOZORNĚNÍ

 • Při porodu může být s rodičkou přítomna pouze jedna osoba, za kterou je označen druhý rodič dítěte či osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti, a to pouze za předpokladu splnění níže uvedených podmínek:

  a) porod musí probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením;
  b) třetí osobě bude zamezen kontakt s ostatními rodičkami;
  c) třetí osoba se podrobí měření teploty před vstupem do porodního pokoje nebo boxu;
  d) třetí osoba má tělesnou teplotou nedosahující 37,0 °C a zároveň nemá příznaky onemocnění COVID-19;
  e) třetí osoba používá respirátor minimálně třídy FFP2 jako ochranu dýchacích cest (používání improvizovaných, látkových či jednorázových roušek ve výše uvedené situaci nepostačuje).

* Třetí osobou se rozumí např. otec dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti (1. osoba je rodička, 2. osoba je porodník a 3. osobou se rozumí např. otec dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti.) U porodu je povolena přítomnost pouze jedné třetí osoby.

 • Rádi bychom v souvislosti s koronavirovou nákazou požádali všechny maminky, aby si ke svému porodu přinesly dvě látkové roušky. Tímto opatřením se snažíme o maximální snížení možnosti nákazy či přenosu infekce. Mnohokrát děkujeme.

Porodní sál

dsc 0045

Vedoucí lékař: MUDr. Hana Brádková
Staniční sestra:  Mgr. Kateřina Urbanová
Telefon: 312 606 398, 312 606 827

Porodní sál patří po rekonstrukci k nejmodernějším v České republice. Jsme intermediálním centrem, což znamená, že u nás mohou rodit ženy již od 32. týdne gravidity

 • Disponujeme veškerým moderním technickým vybavením, čtyřmi oddělenými, nadstandardně vybavenými porodními místnostmi. 
 • Ke každé rodičce se snažíme přistupovat individuálně, respektujeme její přání, potřeby a představy o porodu s ohledem na zajištění bezpečnosti její a jejího nenarozeného dítěte.
 • Vítána je přítomnost doprovázející osoby (maximálně dvě). K porodu může rodičku doprovodit nejen otec dítěte, ale i jakákoliv blízká osoba.
 • Veškeré metody nefarmakologického (včetně akupunktury) či farmakologického (epidurální analgezie, Entonox..) tlumení bolesti jsou u nás samozřejmostí. 

Jako jedno z mála pracovišť nabízíme rodičkám a jejich doprovodu pocit porodu v domácím prostředí, k čemuž je možné využít náš porodní apartmán. Tato služba je zpoplatněna (viz ceník).

Součástí porodního sálu je operační sál a třílůžkový pokoj pro intenzivní péči a sledování maminek před porodem.

Porodní apartmán

dsc 0036  dsc 0042

dsc 0055  dsc 0049

dsc 0050  dsc 0061

Porodní box

dsc 0073  dsc 0077

Pokoj pro intenzivní péči a sledování maminek před porodem

dsc 0013  dsc 0016

Místnost pro ošetření novorozenců

dsc 0012  dsc 0014

Operační sál

dsc 0010

K uvolnění a relaxaci pánevního dna nabízíme gymnastické míče, k zaujmutí úlevové polohy jsou k dispozici žíněnky různých rozměrů a porodnický vak (tzv.“hruška“). Další možností ke zmírnění porodních bolestí a k relaxaci je využití teplé vody formou sprchy či speciální porodnické masážní vany. U porodu můžete poslouchat i hudbu podle vlastního výběru (zvukový nosič musíte mít vlastní) a k dispozici máte také aromalampu, do které si můžete přinést vůni.

Kdy do porodnice?

 • Nástup pravidelných bolestí (děložních kontrakcí) - po 5 až 10 minutách.
 • Odtok plodové vody – ihned.
 • Krvácení – ihned.

Co s sebou?

Doklady Těhotenská průkazka, občanský průkaz, karta pojištěnce, oddací list, prohlášení o jménu dítěte, u nesezdaných párů zápis o otcovství z matriky
Hygienické potřeby Ručníky, mýdlo, šampon, toaletní papír, pasta, kartáček na zuby, žínka, vlhčené ubrousky, přezůvky, dvě mateřské podprsenky, vložky do podprsenky, tělové mléko, noční košili, župan
Otec u porodu Přezůvky, pití, svačina, předem zakoupený oblek (možnost zakoupení v automatu v přízemí budovy C1 nebo v lékárně, cena 200,- Kč)
Výbavičku pro miminko:                                                                                       Oblečení pro miminko, dětské pleny i kosmetika jsou na oddělení k dispozici zdarma. Pokud ale maminka chce, může si pro své miminko přinést vlastní potřeby. Výbavičku může přivést otec až po porodu (doporučujeme: overal, dupačky, košilku, kojenecký kabátek nebo svetřík, čepičku, ponožky, zavinovací peřinu, deku). Oblečení pro miminko na cestu domů se vždy snažte přizpůsobit ročnímu období.