RADIODIAGNOSTICKÉ ODDĚLENÍ
Vážení pacienti,
k RTG vyšetření je z důvodu radiační ochrany nutno donést originální žádanku, nikoli její kopii.
Děkujeme za pochopení.
Vypalování na vyšetření na CD a odeslání snímků na jiná pracoviště, provádíme ve všední dny od 7 do 15 hodin.
- Většina oddělení se nachází v přízemí budovy Centra akutní medicíny.
- Jsou zde umístěny ultrazvuky, digitalizované skiagrafické pracoviště, pracoviště MR a jeden z nejmodernějších scannerů počítačové tomografie (CT).
- V prvním patře budovy je umístěna angiolinka, kde se prováději intervenční vaskulární výkony, a skiaskopicko-skiagrafický komplet, na kterém jsou prováděna další specializovaná vyšetření i léčebné výkony.
KRÁTKÉ VIDEO
s náplní činnosti Radiodiagnostického oddělení kladenské nemocnice veřejnost v krátkém videu ze dne 5.6.2018 seznamuje primářka MUDr. Jaroslava Benešová...
Skiagrafické pracoviště
Tvoří ho dvě vyšetřovny sloužící ke snímkování jak hospitalizovaných, tak ambulantních pacientů, kteří přicházejí na RDG oddělení z terénu od ambulantních specialistů nebo praktických lékařů či pediatrů. Je v provozu ve všední dny od 7.00 - 15.00 hodin. Mimo tuto dobu je zde nepřetržitě přítomna služba k vyšetřování akutních případů.
Sonografické pracoviště
Provádí celou škálu vyšetření od základní břišní diagnostiky po specializovaná vyšetření cév a měkkých tkání.
CT pracoviště
Je vybaveno jedním z nejmodernějších scannerů počítačové tomografie (CT). Umožňuje provádět celou škálu diagnostických vyšetření (vyšetření mozku, krku, hrudníku, břicha, páteře, vyšetření cév) i léčebných procedur (léčebné opichy páteře, punkce, drenáže). Tato metoda využívá, stejně jako běžný rentgenový přístroj, účinků rentgenového záření. Vyšetření provádíme nejen pro Oblastní nemocnici Kladno, ale i pro sousední zdravotnická zařízení v okolí (např. Beroun, Kralupy nad Vltavou). Počítačový tomograf je na radiodiagnostickém oddělení k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
Skiaskopicko-skiagrafické pracoviště
Toto pracoviště disponuje dvěmi vyšetřovnami. Na konci roku 2017 byla instalována nová multifunkční sklopná stěna TOSHIBA ULTIMAX. Zařízení umožňuje provádět široké spektrum skiaskopicko-skiagrafických vyšetření, např. vyšetření celého trávicího traktu, uropoetického systému a ve spolupráci s endoskopickým centrem pak vyšetření žlučových cest (ERCP). Nedílnou součástí jsou pak výkony intervenční radiologie – vaskulární i nevaskulární.
Druhým zařízením je angiolinka Phlips Azurion Clarity IQ - detaily o angiolince ZDE - instalovaná na cévní intervenční sál. Zde provádíme miniinvazivním přístupem diagnostická vyšetření, ale hlavně v přímé návaznosti na diagnostiku pak široké spektrum léčebných zásahů na cévním řečišti. Ve spolupráci s cévním chirurgem zde zajišťujeme i výkony kombinované (hybridní), kdy se v jedné době provádí výkon chirurgický (otevřený) spolu s terapeutickým zásahem intervencionisty katetrizačními metodami.
KRÁTKÉ VIDEO
s principy práce na angilolince veřejnost v krátkém videu ze dne 18. 7. 2024 veřejnost seznamuje zástupce přimářky RDG oddělení MUDr. Oleksandr Zubkovkyy...
Magnetická rezonance
Technologie magnetické rezonance umožňuje zobrazit orgány celého těla a je dnes nezbytnou součástí pro stanovení kvalitních a přesných diagnóz. Přístroj MRI je umístěn v přízemí nové budovy Centra akutní medicíny. Nový přístroj magnetické rezonance o síle pole 1,5 T s aktivním stíněním se zařízením pro injekční dávkovač, pulsním oxymetrem, nemagnetickým transportním lůžkem a nemagnetickým pojízdným anesteziologickým přístrojem pořídila nemocnice v roce 2008 za 37 miliónů.
Související dokumenty ke stažení
- Žádanka na magnetickou rezonanci
- Dotazník k magnetické rezonanci
- Informovaný souhlas s magnetickou rezonancí
- Informovaný souhlas s CT
- Žádanka na CT vyšetření
- informace Ministerstva zdravotnictví: JAKO PACIENT PŘI RENTGENOVÉM A CT VYŠETŘENÍ UŽ OCHRANNÉ STÍNÍCÍ POMŮCKY NEPOTŘEBUJETE
- dokument: Evropský konsenzus k používání kontaktního ochranného stínění pacientů - příloha č. 1 k dokumentu