Dětem i rodičům na neonatologickém oddělení kladenské nemocnice dělají už třetím rokem radost projekty neziskové organizace Nedoklubko, která podporuje rodiny s předčasně narozenými dětmi. 

Jedním z nich je projekt Chobotničky pro kulíšky, který spočívá v darování háčkovaných chobotniček nedonošeným miminkům. Myšlenka vznikla v Dánsku, kde odborníci zjistili, že předčasně narozená miminka, která objímají chobotničky v inkubátoru a držící se jejich chapadel, mají pravidelný srdeční tep, lépe dýchají a jsou klidnější. Chapadla chobotniček dětem pravděpodobně připomínají pupeční šňůru, a proto netahají za potřebné sondy a hadičky.

„Za tento projekt jsme na oddělení všichni velmi rádi a velmi pozitivně ho u nás vnímají i rodiče nedonošených dětí. Mnohokrát děkujeme Nedoklubku za předání všech krásných dárků pro naše nejmenší miminka a také všem úžasným dámám, které se na výrobě podílely,“ dodala Mgr. Radka Tesařová, staniční sestra kladenské neonatologie.

„V České republice se ročně narodí více než 9000 dětí předčasně a první dny a týdny po předčasném porodu jsou velmi náročné! Projekt Mámy pro mámy podporuje maminky nedonošených dětí v porodnicích drobným dárkem, povzbuzujícím vzkazem a informačním letáčkem. Drobné dárky může vyrábět kdokoliv – maminky, babičky, mateřská centra i seniorské domy. Malý dárek v tento moment dokáže maminky obrovským způsobem potěšit a udělat jim radost v jejich nelehké situaci. A nejen díky těmto momentům maminka ví, že v této chvíli v tom není sama,“ přiblížila myšlenku projektu kladenská koordinátorka Nedoklubka Katka Tomačková, která je sama maminkou dvou předčasně narozených chlapečků.

Za nedonošené se považují děti narozené od 24. do 37. týdne těhotenství a děti s nízkou porodní hmotností od 500 gramů do 2,5 kilogramu.

dsc00237

dsc00237

dsc00237

dsc00237

dsc00237

dsc00237

dsc00237