V obou odběrových místech Oblastní nemocnice Kladno mají zdravotníci neustále napilno. Není výjimkou, že test na onemocnění covid-19 tu musí absolvovat i malé děti, které měly rizikový kontakt či mají příznaky nákazy.

Zatímco v lednu bylo antigenními a RT-PCR testy na přítomnost viru SARS-Cov-2 otestováno přes 2200 dětí, v únoru se tento počet vyšplhal již přes 2700. I když se zdravotnický personál maximálně snaží, aby byl odběr co nejméně stresovou záležitostí, obzvlášť malé ratolesti se ho přirozeně bojí. Z tohoto důvodu se vedení nemocnice snaží od počátku testování děti za tento nepříjemný zážitek odměnit nějakou drobností, např. sladkostí či omalovánkami. Ohledně pomoci na zajištění sladkých odměn kývl i dlouhodobý partner nemocnice – kladenská teplárna, která zakoupila přes pět tisíc lízátek a předala je na obě odběrová místa. Každé dítě, které nyní přijde do kladenské nemocnice na testování, dostane lízátko. Sladká odměna jim tak udělá nejen radost, ale zároveň díky obsaženému vitamínu C podpoří i jejich imunitu.

„Sestřičky z odběrových center se při testování vždy snaží dětem vytvořit pohodovou atmosféru a vtipkovat s nimi. Hodně rodičů nám také pomáhá skvělou domácí přípravou a tím, že dětem předem všechno vysvětlí. Odběry jsou šetrné a trvají opravdu chviličku. Teplárně Kladno za tuto pomoc velmi děkujeme,“ sdělila mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková.

Kladenská teplárna pomáhá Oblastní nemocnici Kladno pravidelně. V minulém roce předala celkem 2 200 respirátorů typu FFP2 v celkové hodnotě dosahující sto tisíc korun a podpořila i personál anesteziologicko-resuscitačního oddělení nákupem mikrovlnné trouby a voucherů na relaxační masáže.

lízátka kopie