Glaukom neboli zelený zákal je zákeřné oční onemocnění, které nemusí být dlouhou dobu znatelné.

Je proto potřeba pravidelně proměřovat nitrooční tlak, který může tento problém odhalit. I proto se nemocnice Kladno zapojila do této preventivní akce v rámci Světového týdne glaukomu. Zájemci si tak mohli nechat zkontrolovat svůj zrak bez objednávání a čekání.

„Glaukom je nevratné poškození očního nervu, které je asymptomatické. Nebolí a nijak se neprojevuje, ale pacientům se postupně v průběhu let zhoršuje periferní vidění až do úplné ztráty zraku. Můžeme jej poznat podle vyšších hodnot nitroočního tlaku a v takovém případě doporučuji další podrobnější vyšetření očním lékařem. Dnes jsem takové vyšetření doporučil asi 15 lidem,“ vysvětluje lékař očního oddělení kladenské nemocnice MUDr. Marek Švelch.

Kromě očního vyšetření se mohli návštěvníci nechat otestovat tvz. InBody testem, který měří procento vody, tuku, svalů nebo minerálů v těle. Partnerem akce byla Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Kladně.

glaukom01 glaukom02

glaukom03