Část nemocniční chodby se proměnila v umělecký prostor, který navozuje kulturní a relaxační atmosféru.

Vznikla zde nová galerie, která je poctou významnému muži, dlouholetému starostovi města Kladna, který se zasloužil o vznik kladenské nemocnice, MUDr. Jaroslavu Hruškovi a hrdě nese jeho jméno - Galerie Jaroslava Hrušky.

„Doktor Hruška stál v čele města Kladna v letech 1889 – 1918 s tříletou přestávkou a za jeho starostování se Kladno proměnilo ve významné město svého regionu. Galerie bude stálou připomínkou této význačné osobnosti. Rád bych poděkoval všem, kteří se na realizaci galerie podíleli a samozřejmě sponzorům, kteří na ni přispěli,“ říká předseda představenstva nemocnice v Kladně Ing. Jaromír Bureš.

Otevření galerie odstartovala vernisáž výstavy kladenské umělkyně s handicapem Olgy „Olinky“ Sarköziové, která – ač téměř nevidomá a se sluchovým postižením – maluje obrazy a svou tvorbou se v rámci arteterapie vyrovnává se svým nelehkým osudem. Její tvorbu doplňují další tři díla známých fotografů. „Jako první z autorů jsem vybrala Olinku, protože její obrázky jsou inspirativní pro všechny, kteří si chtějí plnit své sny, ale brání jim v tom třeba jejich handicap. Propojení umění a sociální či zdravotní tematiky je přesně ten směr, kterým jsem chtěla galerii zahájit. Poslání galerie je také charitativní, všechna díla jsou na prodej a část výtěžku z koupi půjde na konkrétní projekt naší nemocnice,“ popisuje záměr galerie její kurátorka a farmaceut nemocniční lékárny Mgr. Michaela Průcha.

Aktuální výstavu je možné zhlédnout až do 31. 1. 2024. „Dále budou v nemocnici vystavovat přední kladenští, ale i nadregionální fotografové a umělci. Tematika se bude obměňovat, takže na své si přijde opravdu každý. Věřím, že kousek kultury patří i do zařízení jako je nemocnice a přála bych si, aby potěšil jak pacienty, tak zaměstnance a každého, kdo ji navštíví,“ dodává kurátorka.

Galerie se nachází v přízemí spojovací chodby budovy B a přilehlého kruhového sezení s knihovnou a je volně přístupná. Přispět na její provoz může každý libovolnou částkou na účet č.: 280074070/0300. Dar je daňově odečitatelnou položkou. Více informací na www.galeriejh.cz.

Galerie Jaroslava Hrušky v Oblastní nemocnici Kladno
Osobnost Jaroslava Hrušky