V rámci každoroční listopadové akce Movember, která má upozornit na problematiku karcinomu prostaty a varlat, uspořádalo urologické oddělení Den otevřené urologické ambulance. Během jednoho odpoledne se zde mohli nechat zkontrolovat všichni muži, které toto téma zajímá a možná dosud žádnou prevenci nepodstoupili.

„Zájemce jsme vyšetřili pomocí ultrazvuku a pohmatu přes konečník, přes který je prostata dobře přístupná. Je to trochu nepříjemné, ale trvá to jen chvilku a dá se to zvládnout. Rád bych proto všechny muže vyzval, aby se toho nebáli a tuto prevenci nezanedbávali,“ uvádí lékař urologického oddělení kladenské nemocnice MUDr. Lukáš Fišer a dodává: „Žádné klinické podezření na tumor prostaty či jiného urologického orgánu jsme nezjistili. Kompletní výsledky však budeme mít až za týden. Nejvíc záleží na hodnotě PSA (prostatický specifický antigen), jehož hodnota se zjistí až rozborem krve a který nám hodně řekne o tom, zda by tam nádor mohl být či ne.“

Od příštího roku vznikne v České republice celoplošný screeningový program na záchyt nádoru prostaty a v kladenské nemocnici se otevře jedno z certifikovaných bioptických center, které splňuje náročné podmínky ministerstva zdravotnictví. „Veškerou péči – od náběrů krve, přes magnetickou rezonanci až po fúzní biopsii prostaty pacient dostane na jednom místě. Jsme schopni zajistit komplexní služby,“ doplňuje primář urologického oddělení nemocnice v Kladně MUDr. Jiří Kočárek, Ph.D., MBA.

Karcinom prostaty bohužel představuje nejčastější nádorové onemocnění mužů v České republice. Každý rok si tuto diagnózu vyslechne přibližně 8 000 mužů, z nichž pětina se již nachází v pokročilém stadiu onemocnění. Cílem akce Movember je proto pokusit se změnit přístup českých mužů k prevenci.