Světový den boje proti rakovině připadá každoročně na 4. únor. Jeho cílem je zvýšit informovanost veřejnosti o problematice rakoviny a vyvracet mýty, které kolem této choroby panují.

Heslo a téma Světového dne rakoviny v letech 2016 – 2018 zní: „We can. I can.“ („Můžeme. Mohu.“). Obsahem této výzvy je návod, jak můžeme my všichni – jako společnost i každý sám jako jednotlivec – přispět k prevenci rakoviny, její včasné diagnostice, léčbě a minimalizaci druhotných následků a komplikací a též jak usnadnit život pacientům s rakovinou během léčby i při návratu do práce.

Proto se i kladenská nemocnice zapojila do této akce, kterou ve spolupráci s plicním oddělením zaměřila především na prevenci rakoviny plic. Zájemci si mohli nechat zdarma změřit hodnoty oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu a dozvěděli se i spoustu informací o nežádoucích účincích kouření, možnostech odvykání a léčby plicních chorob spojených se závislostí na tabáku.

V České republice ročně onemocní touto zákeřnou nemocí více než 94 tisíc lidí a 27 tisíc jich ročně zemře. Každé čtvrté úmrtí je tedy způsobeno zhoubným nádorem. Nejčastějším diagnostikovaným zhoubným onemocněním jsou kožní nádory (vyjma melanomu), karcinomy tlustého střeva a konečníku, karcinomy prsu u žen a zhoubné nádory prostaty a plic.

„Nejčastější formy rakoviny jsou takové, na jejichž rozvoji se značně podílí nezdravý životní styl. Například kouření je zodpovědné za vznik až 90% případů rakoviny plic,“ přiblížila problematiku MUDr. Veronika Týcová, lékařka onkologického oddělení kladenské nemocnice.

„Počet nových případů onemocnění má bohužel vzestupný trend. Rakovina má mnoho příčin a její vznik můžeme do jisté míry všichni ovlivnit svým vlastním přístupem. Je důležité nepodceňovat význam preventivních prohlídek, nezanedbávat některá varovná znamení, a hlavně neodkládat návštěvu lékaře. Zodpovědným chováním lze snížit počet předčasných úmrtí na tuto diagnózu až o jednu třetinu,“ dodala MUDr. Týcová.

Ve snaze o co největší rozšíření informací o možnostech preventivních opatření byl vypracován Evropský kodex proti zhoubným nádorům, který obsahuje tyto rady:

  1. Nekuřte.
  2. Omezte konzumaci alkoholických nápojů.
  3. Zvyšte příjem zeleniny, ovoce a vlákniny.
  4. Udržujte přiměřenou tělesnou hmotnost a buďte fyzicky aktivní.
  5. Vyhýbejte se nadměrnému slunění, používejte ochranu proti slunci.
  6. Navštivte lékaře, objevíte-li kdekoliv na těle bulku, pozorujete-li změny pigmentového znaménka nebo zjistíte-li krvácení bez známé příčiny.
  7. Navštivte lékaře, máte-li dlouhodobé zdravotní potíže – kašel, chrapot, změny ve vyprazdňování stolice, váhový úbytek.
  8. Absolvujte pravidelné gynekologické prohlídky.
  9. Provádějte pravidelné samovyšetření prsů, zúčastňujte se organizovaných screeningových mamografií.
  10. Účastněte se preventivních programů zaměřených na rakovinu tlustého střeva a konečníku, ženy na rakovinu prsu a rakovinu děložního čípku.

Dodržováním těchto bodů se může každý do určité míry chránit před vznikem nádorového onemocnění, nebo alespoň přispět k jeho včasnému odhalení, a tím vylepšit léčebné vyhlídky.

TV Barrandov - https://www.barrandov.tv/video/119441-nase-zpravy-5-2-2018
(reportáž v době 19:06 min – 21:03 min)

dsc 0124

dsc 0124

dsc 0124

dsc 0124