O poznání větší pohodlí pro pacienty i snadnější manipulaci pro pečující personál představují nová elektrická polohovací lůžka na oddělení interny, chirurgie a na koronární jednotce v kladenské nemocnici.

„Nová lůžka znamenají zvýšení komfortu, pohodlí a bezpečí jak pro pacienty, tak pro ošetřovatelský personál,“ řekla vrchní sestra interního oddělení Bc. Jaromíra Lukavská.

Lůžka jsou vybavena jednoduchým ovládacím panelem, který je pro pacienta i personál snadno přístupný. Vlastní lůžko je rozděleno na tři samostatné části, které je možné v různých kombinacích nastavit do požadované polohy a zajistit tak optimální léčebnou polohu pacienta s pomocí menší fyzické námahy personálu a bez použití dalších kompenzačních pomůcek. Pacient má k dispozici po straně lůžka také ruční ovladač. Díky němu si může sám upravit polohu lůžka podle aktuální potřeby, aniž by mu musel asistovat personál.

„Je to paráda. Obzvlášť polohování nahoru a dolů je vynikající. Mám nadváhu a neumím si představit, jak bych se po operaci šplhal na vysokou postel bez pomoci sestřičky,“ pochvaluje si novou postel pan Miroslav, který v kladenské nemocnici leží po operaci slepého střeva.

„Ovládání lůžka je velmi jednoduché. Za největší výhodu je ale pacienty i personálem považována možnost individuální výškové nastavitelnosti lůžka. Sestřičky oceňují, že si při práci mohou lůžko vyzdvihnout do patřičné výšky, aby se jim s pacientem snáze manipulovalo. Pro hůře mobilní pacienty nebo pacienty s menší tělesnou výškou je výhodou, že se celé lůžko dá dostatečně snížit, aby se pohodlně, a hlavně bezpečně, dostali z lůžka a zpět. To jim umožňuje větší rozsah sebeobsluhy bez nutnosti přivolat ošetřovatelský personál,“ dodala Bc. Jaromíra Lukavská.

Nové lůžko na koronární jednotce navíc umožňuje jeho nastavení do polohy křesla pro kardiaky. Toto nastavení usnadňuje pacientům s akutním srdečním onemocněním lépe překonat první hodiny akutních projevů onemocnění.

lůžka dsc 0239