Staňte se DOBROVOLNÍKEM v Oblastní nemocnici Kladno! Dobrovolnický program má v kladenské nemocnici letitou tradici a jeho počátek se datuje od roku 2004.

Cílem dobrovolnického programu je vnášet do nemocnice více lidského kontaktu, posilovat duševní pohodu pacienta nebo mu pomoci překlenout náročné chvíle v nemocnici, a tím napomáhat jeho uzdravení. Posláním dobrovolníků je pacienty zejména rozptýlit a zprostředkovat jim kontakt s vnějším světem.

„Dobře připravený a dobře vedený dobrovolnický program se osvědčil jako jeden z nástrojů přinášejících specifickou hodnotu do kvality zdravotně sociální péče a přispívajících ke zlidštění nemocničního prostředí. Být dobrovolníkem znamená být tu pro druhé. Hlavní náplní práce dobrovolníků je zejména zpříjemnit volný čas pacientům, povídat si s nimi, předčítat knihy nebo s nimi hrát společenské hry. Avšak iniciativě dobrovolníků se meze nekladou, mohou samozřejmě přijít také s vlastními nápady, jak zpestřit čas hospitalizovaným pacientům,“ řekla současná koordinátorka dobrovolnického programu v kladenské nemocnici Bc. Barbora Barešová.

V rámci dobrovolnického programu rozvíjí nemocnice ve spolupráci s dobrovolníky několik typů činností, od soustavných návštěv u dětských i dospělých pacientů na jednotlivých odděleních, přes tvořivé dílny, až po jednorázové akce v areálu nemocnice. „V současné době se však snažíme najít možnosti, jak se vymanit z "pouhé" docházky dobrovolníků na jednotlivá oddělení a ukázat tak přínosy dobrovolnické činnosti širší veřejnosti,“ dodala Barbora Barešová.

Díky dobrovolníkům se hospitalizovaným pacientům odbourává každodenní stereotyp. Ne za všemi pacienty totiž docházejí jejich rodiny, a proto se pacienti těší na kontakt i s někým jiným než s personálem nemocnice. Ale nejsou to jen dobrovolníci, kteří předávají pozitivní energii. Mezi dobrovolníky Oblastní nemocnice Kladno patří také psi v rámci canisterapie. Canisterapie je podpůrná metoda, při které se využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Pes se tak stává velkým pomocníkem v oblasti psychosociálního kontaktu s pacientem, který na něj mluví, hraje si s ním nebo ho jen hladí.

Dobrovolníkem může být každý, kdo je starší 18 let, má čistý trestný rejstřík a kdo ze své dobré vůle, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu má chuť vykonávat činnost ve prospěch jiných lidí. Dobrovolníkem se může stát v podstatě kdokoliv, protože takřka každý umí něco, co může poskytnout ostatním.

Více informací o dobrovolnickém programu vám ráda poskytne jeho koordinátorka

Bc. Barbora Barešová
telefon:   727 861 386

nebo navštivte webové stránky: http://www.nemocnicekladno.cz/oddeleni/ostatni/dobrovolnicka-cinnost/dobrovolnici