Pečujete o své ruce správně? Nebo patříte mezi 95 % lidí, kteří si myjí ruce nevhodnou technikou?

Světový den hygieny rukou, který každý rok připadá na 5. května, upozorňuje právě na význam mytí rukou jako rozhodujícího preventivního opatření proti přenosu mnoha infekčních chorob. Podle Světové zdravotnické organizace se až 80 % infekcí šíří špinavýma rukama. Proto se každoročně i Oblastní nemocnici Kladno připojuje k tomuto dni, aby připomněla, že nejjednodušším způsobem zabránění vzniku a šíření infekce je právě správná hygiena rukou.

Bakterie ohrožující naše zdraví se nacházejí všude kolem nás – na mobilních telefonech, madlech nákupních košíků, držadlech v hromadných dopravních prostředcích, klikách u dveří, tlačítkách ve výtazích, vodovodních bateriích, počítačových klávesnicích a na spoustě dalších míst. Abychom předešli jejich šíření a následné nákaze, stačí nám k tomu pouhé dvě základní věci – mýdlo a voda.

Aby byly tyto dvě věci ale účinné na 100 %, měli bychom mít osvojenou i správnou techniku mytí rukou.

Naučte se, jak si mýt a dezinfikovat svoje ruce správně nebo si přijďte jen zdokonalit svoji techniku v rámci SVĚTOVÉHO DNE HYGIENY RUKOU. Na pomoc jsme si tentokrát vzali i společnost B. Braun. Pod odborným vedením si vyzkoušíte, jak správně provádět a dodržovat hygienu rukou a jak provádět jejich účinnou desinfekci. Čistotu rukou Vám následně zkontrolujeme pomocí UV lampy.

KDY:      4.5.2018 od 9,00 – 14,00 hodin
KDE:      v atriu budovy CAM (Centra akutní medicíny)

„Na rukou se nacházejí miliony bakterií, které jsou schopné přežít několik hodin, ale i dnů a každých 20 minut zdvojnásobí svůj počet. Rukama lze přenášet různá onemocnění, jako je virová hepatitida A, chřipka, nebo salmonela. Důvodem k přenosu může být již prosté podání ruky, když se vítáme se svými přáteli nebo spolupracovníky. Musíme mít totiž na paměti, že mytí rukou je normou jen pro 12 % Evropanů. Když ale budeme dbát na četnost mytí, správný mycí přípravek, délku mytí a techniku, můžeme snížit výskyt například respiračních onemocnění až o 16 % a celý proces mytí nám přitom nezabere víc, než 20 vteřin. Ruce můžeme udržet čisté i v případě, že cestujeme, nebo jsme na místech, kde nemáme přístup k pitné vodě. K dispozici jsou dezinfekční roztoky nebo gely, které se vyrábí v malých lahvičkách, a proto se snadno vejdou do kapsy nebo kabelky,“ vysvětlila význam správné hygieny rukou ústavní hygienička Oblastní nemocnice Kladno Ing., Bc. Lucie Lidická.

Postup správného mytí rukou ke stažení ZDE.

svetovy den hygieny rukou 2018