Kladenská porodnice, která je zapojena do projektu PŘIROZENÝ POROD V PORODNICI (PPP), letos již počtvrté dokázala, že je schopna rodičkám poskytnout prvotřídní péči. 

Certifikát za šetrnou medikaci při vedení porodů převzali z rukou řešitele projektu RNDr. Tomáše Raitera primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Petr Ullrych a předseda představenstva kladenské nemocnice MUDr. Petr Polouček, MBA. Ocenění bylo porodnici uděleno na základě dotazníkového šetření mezi rodičkami.

„Projekt se pro nás stal významným pomocníkem v posouvání naší snahy o přirozený, a přitom bezpečný porod. V naší porodnici klademe důraz na maximální individuální přístup s respektováním přání, potřeb a představ každé rodičky s ohledem na zajištění bezpečí pro ni i její dítě. Zážitek z porodu zůstává ve vzpomínkách celý život. Proto se s celým týmem porodnice snažíme, aby tyto vzpomínky byly pro maminky ty nejhezčí a aby rodička i miminko odcházely z naší porodnice zdravé a spokojené. Získání certifikátu je výsledkem dlouhodobé a kvalitní práce celého týmu a jsem rád, že naše porodnice dokázala splnit všechna přísná kritéria, abychom toto ocenění získali,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Petr Ullrych. V loňském roce se v kladenské porodnici narodilo 1247 dětí, k polovině října je to zatím 991 dětí a každý den toto číslo úspěšně stoupá.

„Cílem projektu PPP je motivovat ke změně jak porodnice, tak i rodičky. Porodnice projekt motivuje k tomu, aby s rodičkami více a lépe komunikovaly a aby se snažily vytvářet v porodnicích vlídnější prostředí, ve kterém by se mohly rodičky cítit jako doma. Rodičkám má projekt ukázat, že existují porodnice, které chtějí vyjít vstříc jejich požadavkům a ve kterých je možné rodit nejen bezpečně, ale také příjemně a podle svých představ,“ vysvětluje Tomáš Raiter a dodává, že cílem projektu není jen vytvářet další statistiky, kterých má české zdravotnictví dostatek, ale přimět zdravotníky k tomu, aby přemýšleli, proč existují tak veliké rozdíly mezi porodnicemi ve frekvenci některých výkonů. „Chceme, aby si pracovníci v porodnicích položili otázku, zda je skutečně nutné, abychom v naší porodnici prováděli epiziotomii v 60 procentech vaginálních porodů, když jsou porodnice, kde si vystačí s 15 procenty epiziotomií,“ říká Tomáš Raiter. „Uvědomujeme si, že porodník nebo porodní asistentka mají v každé situaci odpovědnost za správné rozhodnutí a tuto situaci jim nechceme ztěžovat. Zároveň jsme ale přesvědčeni, že nikdy není zbytečné položit si otázku, zda něco neděláme rutinně jen proto, že jsme si na to během letité praxe zvykli,“ dodal řešitel celého projektu.

Od roku 2014 projektem PPP prošlo celkem 20 českých porodnic. Čtyřletý výzkum přinesl mj. i zajímavý poznatek, že rodičky, které porodí vaginálním porodem, vykazují vyšší celkovou spokojenost než rodičky, které porodí císařským řezem. Není přitom příliš velký rozdíl v tom, jestli byl císařský řez plánovaný nebo neplánovaný.

„Respekt k rodičkám a pacientům obecně je něco, co považuji za základní předpoklad dobré práce ve zdravotnictví. Věřím, že vysoký standard práce si porodnice udrží i nadále. Pracovníkům gynekologicko-porodnického oddělení děkuji a těším se z jejich úspěchu,“ uzavřel předání certifikátu předseda představenstva Oblastní nemocnice Kladno MUDr. Petr Polouček, MBA.

dsc00382

dsc00382