Na jednotku intenzivní péče nedonošeneckého oddělení kladenské nemocnice přibylo pět nových moderních inkubátorů. Do těch zdravotníci umisťují nezralé novorozence nebo novorozence vyžadující intenzivní péči.

Na nedonošeneckém oddělení se vyskytují děti narozené nejčastěji od 32. týdne těhotenství nebo s porodní hmotností pohybující se kolem 1500g a vyšší. Dodávka nových přístrojů byla možná díky dotacím Středočeského kraje na obnovu a modernizaci zdravotnické techniky.

„Ročně se v kladenské porodnici narodí přes 1250 dětí z nichž zhruba 110 novorozenců potřebuje péči v inkubátoru. Nové přístroje Isolette 2000 jsou tak pro naše oddělení velkým přínosem. Umožňují nám provádět v nich všechny činnosti včetně resuscitace a malých výkonů. Vždy samozřejmě záleží na zdravotním stavu miminka,“ řekla staniční sestra nedonošeneckého oddělení Mgr. Radka Tesařová.

„Po technické stránce jsou inkubátory v podstatě stejné jako naše stávající, se kterými jsme velmi spokojeni. Umožňují nám rychlý přístup k dítěti, snadnou manipulaci s novorozenci, mají vhodné polohování, jsou lehce ovladatelné, jednoduché na údržbu i desinfekci, minimálně hlučné a oceňujeme i šikovné příslušenství,“ popsala výhody nových inkubátorů staniční sestra.

Neonatologické oddělení Oblastní nemocnice Kladno je moderním novorozeneckým pracovištěm, které bylo v roce 2014 zařazeno mezi Intermediární perinatologická centra. Poskytuje specializovanou péči nejen předčasně narozeným dětem, ale i donošeným novorozencům se zhoršenou poporodní adaptací nebo novorozencům nemocným.