Dva roky uběhly od rekonstrukce Oddělení patologické anatomie.

Jak se s přestavbou zlepšily pracovní podmínky jednoho z nejdůležitějších oddělení v nemocnici? A co to znamená pro pozůstalé?

Oddělení patologie v kladenské nemocnici je pracovištěm, kterou laická veřejnost stále může vnímat jako místo, které se zabývá hlavně pitvami zesnulých těl. To je však velký omyl, protože na patologii se z drtivé většiny zkoumají tkáně žijících pacientů. „My zde pracujeme především s bioptickými vzorky, což jsou vzorky živého organismu, stanovujeme diagnozy, podle kterých pak lékař pacientovi nasazuje léčbu. Nejvíce času trávíme v laboratořích a za mikroskopy,“ vysvětluje Aneta Sekaninová, DiS., vedoucí laborantka a manažerka kvality.

Celková rekonstrukce, která byla dokončená v květnu roku 2020, zastaralé a nevzhledné pracoviště proměnila v moderní a příjemné prostředí, kde se lékaři, laboranti i další personál cítí opravdu dobře a mají k dispozici nejnovější vybavení. A to je zásadní kritérium pro primářku oddělení MUDr. Petru Berouškovou: „Rekonstrukce prostor, ve kterých pracujeme, se samozřejmě pozitivně odrazila hlavně na mém týmu, který potřebuje adekvátní podmínky k bezchybné práci. A pokud budou spokojení mí kolegové, budu i já.“

Nebyla to však pouze modernizace budovy, technického zázemí a prostor, kde se pozůstalí naposledy setkávají se zemřelými, co se na oddělení změnilo k lepšímu. Personál má nyní k dispozici také nejmodernější vybavení, které lze v oboru používat. „Práci nám velmi usnadňuje systém Perseus, díky němuž máme prostor se věnovat především odborné laboratorní práci. Tento systém totiž kontroluje a eviduje jednotlivé kroky vyšetřovacího procesu a tím minimalizuje chybovost vlivem lidského faktoru,“ říká Aneta Sekaninová.

Dalšími nejnovějšími přístroji, se kterými na patologii pracují, jsou imunohistochemický automat a rotační mikrotom. Obě zařízení pracují poloautomaticky nebo plně automaticky s maximálně přesnými výsledky. A i když se to nezdá, práce na oddělení patologie je fyzicky celkem náročná, takže i v této oblasti přístroje laborantům ulehčují práci.

Při rekonstrukci se interiér přizpůsobil i potřebám sanitárních pracovníků, kteří manipulují s těly zemřelých a komunikují s pozůstalými, pro které je zde vytvořeno i plnohodnotné zázemí.

laborantka patologie  laborantka 2

Laboranti zde pracují s nejmodernější technikou