Světový den dárců krve, který každoročně připadá na 14. červen, nám připomíná, jak důležité je krev darovat a zachránit tím lidský život.

Lidská krev je unikátní tekutina, kterou nelze v medicíně ničím nahradit. Je proto nesmírně důležité mít její dostatečné zásoby pro případ potřeby. Nejedná se jen o běžné rutinní podávání pacientům, kteří ji potřebují například při nebo po operacích, či ženy po porodech, ale také v případě neočekáváných situací – dopravních a jiných nehod, mnohdy hromadných. A tyto zásoby je možné získat pouze od lidí, kteří se rozhodli nezištně pomáhat a svou krev darovali.

Hematologicko – transfúzní oddělení kladenské nemocnice provede za rok zhruba 8.500  odběrů, dárcovství krve zde probíhá přes 60 let. Odebírána je plná krev, která se dále zpracovává na jednotlivé krevní složky, to jsou červené krvinky, krevní destičky a plazma.  Jeden odběr vydá na 450 ml plné krve.

„Každý, kdo se chce stát dárcem, musí splňovat přísné normy, těch podmínek je velmi mnoho a všechny jsou uvedeny na našich webových stránkách. Musí také splňovat podmínku věku a minimální váhy. Doporučujeme večer před odběrem si vzít jen lehkou večeři a dbát na dostatečný přísun tekutin. Ráno před odběrem se dárce může lehce nasnídat. A 24 hodin před odběrem neužívat žádné léky ani alkohol,“ upozorňuje primářka hematologicko – transfúzního oddělení MUDr. Lenka Bartošová a doplňuje, že krev nesmí darovat ti, kteří se vrátili ze zahraničí, pokud pobývali v některé z rizikových zemí: „Většinou se jedná o země, ve kterých se vyskytují určité choroby, například západonilská horečka a jiné. Na vše dopředu upozorňujeme na našich webových stránkách. Dárce může i telefonicky nebo e-mailem kontaktovat pracovníky našeho oddělení v případě jakýchkoliv nejasností.“

Odebraná krev se poté dále zpracovává na jednotlivé transfúzní přípravky a provádí se povinná vyšetření. Při každém odběru se kontroluje krevní skupina v systému AB0+Rh/D, provádí se vyšetření nepravidelných antierytrocytárních protilátek a vyšetření virových znaků (hepatitida typu B a C, HIV) a syfilis. Pokud jsou všechna vyšetření negativní, transfúzní přípravky jsou uvolněny ke klinickému použití. Expirační doba červených krvinek je za normálních okolností 42 dní (při skladování při +2 až +6°C), krevních destiček 5 dní (při teplotě +20 až +24 ° za neustálého třepání) a plazma může být skladována při teplotě -30°C po dobu 3 roků.

Transfúzní přípravky jsou pak podávány pacientům na žádost klinického pracoviště podle jejich potřeb.

Všech dárců si velice vážíme a za jejich pomoc velmi děkujeme.