Blíží se Světový den boje proti žloutence
- Kategorie: Aktuality
28. červenec každoročně připadá na Světový den boje proti žloutence neboli virové hepatitidě.
Ten od roku 2010 vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) u příležitosti narození amerického lékaře, vědce a nositele Nobelovy ceny za medicínu Barucha Samuela Blumberga. Tento lékař odhalil virus hepatitidy typu B a následně se podílel na vývoji prvních diagnostických testů i vakcíny proti této nemoci. V tento den si připomínáme, jak důležité je věnovat se prevenci, zvýšit povědomí o virových hepatitidách i pokročit v diagnostice a léčbě.
„Žloutenka bývá často označována jako „nemoc špinavých rukou“. To je právě častá, ne však jediná příčina nákazy. Hepatitidu může způsobit celá řada mikroorganismů. Za jejím vznikem mohou stát také některé vážné vnitřní choroby nebo rizikové chování, například užívání drog, alkoholu a jiných škodlivin, i některých léků. Úplně nejčastěji se ale s označením hepatitida setkáme v případě zánětu jater vyvolaného viry. Ročně v kladenské nemocnici ošetříme kolem 150 pacientů se žloutenkou,“ uvádí hlavní hygienička Oblastní nemocnice Kladno Ing. Bc. Lucie Lidická.
Hepatitida může probíhat ve dvou základních formách – akutně a chronicky.
Akutní hepatitida – charakteristický je náhlý začátek s výraznými obtížemi. Nemoc obvykle po dvou měsících ustává, nebo vzácně vede k selhání funkce jater. Některé druhy akutních zánětů přecházejí do chronicity.
Chronická hepatitida – nejčastěji vzniká přechodem z akutního onemocnění. Představuje velké riziko vzniku vleklého onemocnění poškozujícího játra. Často způsobuje nebezpečné komplikace.
Celkem existuje 5 hlavních typů viru žloutenky – označují se písmeny A, B, C, D a E. Liší se způsobem přenosu viru, příznaky, průběhem onemocnění i jeho možnými následky, které mohou trvat i několik měsíců. Současná medicína zná ale také viry žloutenky F a G, jejichž chování a vliv na zdraví se teprve zkoumá.
V prevenci před tímto zákeřným infekčním onemocněním je důležité dbát na dodržování základních hygienických opatření - bezpečný pohlavní styk, není také rozumné sdílet navzájem holicí potřeby, zubní kartáčky nebo injekční stříkačky. Zcela zásadní roli v prevenci, nejen
u žloutenek, ale i dalších infekčních chorob, hraje důkladná hygiena rukou.
„Čisté ruce jsou důležité především pro zdravotníky, kteří denně přichází do kontaktu s nemocnými. I proto kladenská nemocnice pořádá pro své zaměstnance pravidelná školení, na kterých si opakují zásady hygieny rukou a správné techniky jejich mytí,“ doplňuje Lucie Lidická.
Vysoce účinnou ochranu proti žloutence představuje také očkování, které současná medicína nabízí pouze proti žloutence typu A a B, a to jak proti každému typu zvlášť, tak
i prostřednictvím jedné kombinované vakcíny. Vakcína proti žloutence typu C se momentálně vyvíjí. Na očkování přispívá i většina zdravotních pojišťoven.