Karcinom prostaty představuje nejčastější nádorové onemocnění mužů v České republice.

Dosud však u nás neexistuje screeningový program pro jeho včasnou diagnostiku.

Každý rok si přitom tuto diagnózu vyslechne přibližně 8 000 mužů, z nichž pětina se již nachází v pokročilém stadiu onemocnění. Přestože se program screeningu rakoviny prostaty pomalu formuje a podle ministerstva zdravotnictví bychom měli mít do konce letošního roku jasno, do té doby bychom měli usilovat o snižování počtu závažných případů individuálně.

„I urologické oddělení kladenské nemocnice se do této kampaně opět zapojilo a ve středu 9. 11. 2022 bude možné přijít k nám do ambulance, nechat se preventivně vyšetřit a získat veškeré informace o této problematice,“ říká primář urologického oddělení MUDr. Jiří Kočárek, Ph. D., MBA

Měsíc listopad je již několik let spojen s akcí Movember, kdy si muži nechávají narůst knír, aby upozornili právě na tento zdravotní problém. Cílem akce však není jen mluvit o riziku nemoci, ale také změnit přístup českých mužů k prevenci rakoviny prostaty a varlat. Česká urologická společnost proto ve spolupráci s Nadačním fondem Muži proti rakovině a společností Janssen-Cilag opět připravila na listopad osvětovou kampaň, která nese název „TO NEVOČŮRÁŠ“ – protože, na rozdíl od jiných věcí v životě, nemoc prostě „vočůrat“ nelze.

Den otevřené urologické ambulance

Kdy: středa 9. 11. 2022 od 12:00 – 15:30 hod.

Kde: Oblastní nemocnice Kladno, budova CAM, ambulance č. 8

Zde se můžete podívat na reportáž z našeho urologického oddělení.