Dvě desítky zájemců dorazily tento týden do urologické ambulance kladenské nemocnice.

V rámci každoroční listopadové akce Movember, která má upozornit na problematiku karcinomu prostaty a varlat, se zde mohli nechat zkontrolovat všichni muži, které toto téma zajímá a možná dosud žádnou prevenci nepodstoupili.
„Zájemce jsme poslali na odběr krve a vyšetřili je pomocí ultrazvuku a pohmatu přes konečník, přes který je prostata dobře přístupná. Je to trochu nepříjemné, ale trvá to jen chvilku a dá se to zvládnout. Rád bych proto všechny muže vyzval, aby se toho nebáli a tuto prevenci nezanedbávali,“ uvádí lékař urologického oddělení kladenské nemocnice MUDr. Lukáš Fišer a dodává: „Některé pacienty jsem si rovnou pozval na další kontrolu, i když vyloženě karcinom prostaty jsem u žádného z nich nezjistil. Nejvíc však záleží na hodnotě PSA (prostatický specifický antigen), jehož hodnota se zjistí až rozborem krve a který nám hodně řekne o tom, zda by tam nádor mohl být či ne.“
Karcinom prostaty bohužel představuje nejčastější nádorové onemocnění mužů v České republice. Každý rok si tuto diagnózu vyslechne přibližně 8 000 mužů, z nichž pětina se již nachází v pokročilém stadiu onemocnění. Cílem akce Movember je proto pokusit se změnit přístup českých mužů k prevenci.