Čtrnáctý listopad každoročně připadá na Světový den diabetu.

V kladenské nemocnici proto zdravotníci měřili zájemcům hladinu cukru v krvi, která napoví, zda je dotyčný v pořádku nebo je již potřeba objednat se k lékaři. „Ze zhruba třicítky zájemců jich hladinu cukru v krvi měla většina v normě nebo lehce zvýšenou. Asi u dvou případů jsme doporučili konzultaci s lékařem, protože hodnoty byly vysoké,“ říká lékařka diabetologické poradny kladenské nemocnice MUDr. Dagmar Pašková. Onemocněním Diabetes Mellitus II. typu jsou nejvíce ohroženi pacienti s nadváhou či obezitou, hypertenzí, s vyšším cholesterolem a pozitivní rodinnou anamnézou. Může se projevovat velkou žízní, častým močením, suchostí v ústech, váhovým úbytkem nebo rozmazaným viděním.
Prevencí proti tomuto onemocnění je zdravý životní styl – zdravé stravování bez doslazování a přílišného podílu průmyslově zpracovaných potravin a také dostatek pohybu, spánku, eliminace stresu a kouření. Děkujeme za podporu akce České průmyslové zdravotní pojišťovně a studentům SZŠ a VOŠZ Kladno.

diabetes01 diabetes02

diabetes03