V rámci mezinárodního studijního programu Erasmus přivítala v říjnu kladenská nemocnice mladou studentku ze Slovinska Ajdu Arko. Na oddělení patologické anatomie tři týdny čerpala zkušenosti v oblasti histologické techniky. Osmnáctiletá studentka, která žije ve městě Sodražica a v Lublani studuje střední školu farmacie, kosmetiky a zdravotnictví, je v České republice poprvé a je to její první zahraniční studijní zkušenost. „To, že pojedu na stáž zrovna do kladenské nemocnice v České republice, bylo pro mě překvapením. Jsem ale moc ráda, protože zdejší oddělení patologie je na velmi vysoké úrovni jak odborně, tak i technicky,“ přibližuje Ajda své pocity z kladenské patologie.

Jak sama říká, nejvíce ji baví prvotní excidování (tzv. přikrajování) materiálu, i když její první návštěva vedla přímo na pitevnu. „To byl velmi ostrý start,“ směje se Ajda a dodává: „Ale i to k této práci patří a já jsem moc ráda, že vše, o čem se doma učím jen teoreticky, můžu vidět zde v praxi. Je velmi zajímavé pozorovat, jaký materiál sem chodí z jiných oddělení nemocnice, baví mě to studovat, koukat do mikroskopu. Navíc jsou zde všichni moc fajn, pomáhají mi i přes občasnou jazykovou bariéru.“

A jaké rozdíly vnímá mezi Čechy a Slovinci? „Překvapilo mě, že Češi parkují svá auta často na přechodech pro chodce. A mladí lidé nemluví příliš anglicky, i když je angličtina ve všech oblastech obklopuje. Jinak vaříte také moc dobrý guláš, jako my doma a co mám velmi ráda, je sladký trdelník. Ten mi bude chybět,“ říká usměvavá studentka, která ve svém volném čase hraje na kytaru, zpívá, lyžuje a miluje přírodu.

Po návratu domů ji čeká dohnat učivo, které svým pobytem v Čechách zameškala. Přiveze si však spoustu cenných a praktických zkušeností, které svým spolužákům odprezentuje.

ajda ajda02

patologie