Nechat si změřit krevní tlak, zkontrolovat stav svých chodidel nebo zjistit obsah oxidu uhelnatého v dechu, to vše čekalo na návštěvníky na druhém Dni zdraví, který minulý týden pořádala Oblastní nemocnice Kladno. Hlavním tématem však bylo zdraví mozku, cévní mozková příhoda a jak ji poznat.

„Mozková mrtvice je třetí nejčastější příčina úmrtí v České republice. Abychom zachránili co nejvíce pacientů, musí být adekvátní léčba podána co nejdříve od vzniku obtíží. Nejvíce jsou ohrožení lidé se špatným životním stylem nebo trpící civilizačními chorobami. Pokud již mozková mrtvice pacienta postihne, největší zdržení vzniká v domácím prostředí, a to z důvodu nerozpoznání příznaků nebo špatnou reakcí na ně. Proto jsme se zaměřili na informování návštěvníků Kladenské nemocnice o příznacích cévní mozkové příhody a správném postupu. Zároveň jsme těm, kteří měli zájem, prověřili jejich rizikové faktory spojené se vznikem mozkové mrtvice a u nejrizikovějších osob jsme provedli sonografické vyšetření karotických tepen nebo je doporučili k dalšímu ambulantnímu vyšetření,“ říká vedoucí lékař iktového centra kladenské nemocnice MUDr. Richard Brzezny, Ph.D. Zájemci také měli příležitost dozvědět se více o problematice Alzheimerovy choroby u stánku České alzheimerovské společnosti.

Kromě toho si také návštěvníci mohli pomocí In body testu nechat změřit poměr svalů, tuku, kostí a minerálů v těle, naučit se správnou techniku mytí a dezinfekce rukou a nahlédnout do vozidla záchranné služby. Partnerem akce byly Všeobecná zdravotní pojišťovna, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a za spolupráci děkujeme také Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Kladno a ZZS Středočeského kraje.

denzdravi01 denzdravi02

denzdravi04 denzdravi06