Naše porodní asistentky se v minulém týdnu účastnily workshopu zaměřeného na téma diastázy neboli rozestupu přímých břišních svalů.

Samy na sobě si se zkušenou lektorkou vyzkoušely, jak správně při diastáze o rodičku v těhotenství pečovat i jak ji naučit následné péči doma v období po porodu. Připomněly si desatero základních pravidel správného držení těla či jakých chybných pohybů se ženy v těhotenství nebo po porodu nejčastěji dopouštějí.

 „Každou pacientku po porodu edukujeme ohledně zvýšené hygieny, péči o prsa, péče o miminko, ale nějak se za poslední léta pozapomnělo na to, že žena chce být po porodu co nejdříve v dobré kondici. Dnešní mladé ženy jsou naštěstí natolik emancipované, že se o své tělo po porodu zajímají a rády si nechají poradit. Proto jim ihned po porodu rozdáváme edukační materiály, týkající se prevence či léčby diastázy a posílení pánevního dna. A nyní, po absolvování certifikovaného kurzu, jim porodní asistentky předvádí dechová i masážní cvičení také prakticky. Pro nedělky je důležité, aby si tyto pohybové návyky zafixovaly ihned po porodu a naučily se je provádět automaticky vždy, kdy se jim v péči o miminko naskytne volná chvilka. Dělají to nejenom pro svou postavu, ale hlavně pro své zdraví. Například jako prevenci budoucí inkontinence či hladký průběh dalších těhotenství a porodů,“ říká vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Kladně Mgr. Kateřina Jeništová.

Diastáza vzniká v těhotenství vlivem rozpínání dělohy a tlaku na vazivový pruh a je přirozená. Pokud však přetrvává příliš dlouho po porodu, je potřeba problém řešit. Rozestup přímých břišních svalů má totiž negativní vliv na zdraví, zejména nás mohou potkat bolesti zad, vystouplé bříško, oslabené pánevní dno nebo zažívání.

diastaza05 diastaza02 diastaza07