Měsíc listopad je v medicíně již tradičně spojen s osvětovou akcí Movember.

Kampaň, na jejíž zviditelnění a podporu si muži po celém světě nechávají symbolicky narůst knír, se zaměřuje na téma karcinomu prostaty. Tento typ karcinomu představuje nejčastější nádorové onemocnění mužů v České republice. Každý rok si v České republice vyslechne diagnózu karcinomu prostaty více než 8 000 mužů a přibližně 1 500 jich zemře. V současné době žije v české populaci více než 60 000 pacientů s tímto onemocněním.

Přitom pro včasnou diagnostiku a úspěšnou léčbu je klíčová preventivní prohlídka. Na tu by měli pravidelně chodit všichni ti, kteří již oslavili padesátku. V případě pozitivní rodinné anamnézy by každý muž měl být sledován urologem již od 45 let, respektive od 40 let při dvou a více pokrevně příbuzných nemocných.

Cílem akce však není jen mluvit o riziku nemoci, ale hlavně změnit přístup českých mužů k prevenci rakoviny prostaty a varlat. „Stále se bohužel setkáváme s tím, že muži tuto problematiku podceňují a zpravidla prvně přichází až ve chvíli, kdy mají potíže. To už ale může být pozdě. Naše oddělení se proto do této kampaně opět zapojuje a v pondělí 6. 11. 2023 bude možné přijít k nám do ambulance, nechat se preventivně vyšetřit a získat veškeré informace
o této problematice,“
říká primář urologického oddělení MUDr. Jiří Kočárek, Ph.D., MBA.

Příznaky rakoviny prostaty se bohužel začínají objevovat až v pokročilém stadiu onemocnění, kde je léčba a možnost vyléčení velmi omezená. Hlavně proto by muži neměli čekat až na jejich projevy, jako jsou zhoršení proudu moči, krev v moči, bolesti zad nebo kostí, a měli by přijít včas do urologické ambulance na preventivní vyšetření.

Den otevřené urologické ambulance v ON Kladno:

Kdy: pondělí 6. 11. 2023 od 12:00 – 15:00 hod.
Kde: Oblastní nemocnice Kladno, urologická ambulance, blok C1, 3. patro.

movember 2023