Čtrnáctý listopad každoročně připadá na Světový den diabetu.

Tento den patří všem diabetikům, ale také si připomínáme, jak je důležité dbát na prevenci a předcházet tomuto onemocnění. V kladenské nemocnici proto zdravotníci měřili zájemcům hladinu cukru v krvi, která napoví, zda je dotyčný v pořádku nebo by již bylo vhodné objednat se k lékaři. „Ze zhruba čtyřicítky zájemců jich měla hodnotu glykémie většina v normě. U několika případů jsme doporučili konzultaci s lékařem, protože hodnoty byly vyšší,“ říká lékařka diabetologické poradny kladenské nemocnice MUDr. Dagmar Pašková.

Onemocněním Diabetes Mellitus II. typu jsou nejvíce ohroženi pacienti s nadváhou či obezitou, hypertenzí, s vyšším cholesterolem a pozitivní rodinnou anamnézou. Může se projevovat velkou žízní, častým močením, suchostí v ústech, váhovým úbytkem nebo rozmazaným viděním.

Prevencí proti tomuto onemocnění je zdravý životní styl – zdravé stravování bez doslazování a přílišného podílu průmyslově zpracovaných potravin a také dostatek pohybu, spánku, eliminace stresu a kouření.

Děkujeme za spolupráci studentům SZŠ a VOŠZ Kladno.

dendiabetu dendiabetu2