Závěrečné vyhodnocení proběhlo v nemocniční posluchárně

Oblastní nemocnice Kladno, a. s. (ON Kladno), nemocnice Středočeského kraje, získala na další tři roky, již po čtvrté za sebou, důležitý Certifikát kvality a bezpečí od České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví, s.r.o. Certifikát je udělován pouze těm zdravotnickým zařízením, která splňují kritéria a podmínky pro poskytování kvalitní a bezpečné lůžkové zdravotní péče.

certifikat on kladno akreditace kveten 2024        certifikat kvality logo

„Hodnotitelský tým České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví posoudil úroveň poskytovaných zdravotních služeb v kladenské nemocnici jako vyhovující ve všech standardech a ukazatelích platné legislativy, akreditačních standardů a resortních bezpečnostních cílů Ministerstva zdravotnictví. Členové komise kontrolovali dokumenty, podle kterých je nemocnice řízena a jejich soulad s platnou legislativou, zdravotnickou dokumentaci. Podrobně se věnovali kvalitě a bezpečí poskytované lékařské a ošetřovatelské péče,“ podotýká Ing. Bc. Lucie Lidická, hlavní sestra ON Kladno.

Rád bych poděkoval zaměstnancům ON Kladno za práci, kterou na jednotlivých léčebně-preventivních odděleních a dalších zdravotnických provozech den po dni odvádějí a poskytují tak našim pacientům kvalitní péči. Mé poděkování patří rovněž i všem ostatním, kteří pracují v nezdravotnických pracovištích, bez kterých by péče o naše pacienty nebyla úplná,“ poděkoval předseda představenstva ON Kladno Ing. Jaromír Bureš, který zároveň certifikát na finálním vyhodnocení v posluchárně ON Kladno převzal od jednatelky České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví RNDr. Renaty Podstatové, MBA – viz následující fotografie.

predani cerfifikatu 111    foto pan reditel akreditace

Popisek k foto: v průběhu závěrečného vyhodnocení v nemocniční posluchárně předseda představenstva ON Kladno Ing. Jaromír Bureš všem zaměstnancům poděkoval za odváděnou práci

Akreditace je nikdy nekončící proces

V systému akreditačního řízení bude ON Kladno nadále pokračovat tak, aby bylo možné nastavené procesy kontinuálně udržovat, v rámci celé nemocnice, na odpovídající úrovni. Systém poskytování lékařské a ošetřovatelské péče je sice primárně upraven platnými právními předpisy, nicméně fungující akreditační řízení představuje významný a do jisté míry již nepostradatelný nadstavbový, ale hlavně preventivní prvek v dodržování zavedených a předepsaných postupů. Výhody tohoto systému převyšují nemocnicí vynaložené finanční akreditační náklady ve výši cca 120 tisíc korun. V akreditaci obsažené procesy totiž zároveň preventivně hlídají oblasti, které bývají předmětem kontrol ze strany příslušných dozorových státních úřadů jakými jsou například SÚKL, ÚP či OOVZ.  Akreditační řízení se nicméně týká nastavených administrativně organizačních mechanismů, je proto nutné nezapomínat ani na psychologicko-emoční rovinu v poskytování zdravotní péče. Především lidskost a vzájemný respekt v úrovni vztahu zdravotnických pracovníků a pacientů by měl být tím hlavním a nejdůležitějším hlediskem.

Akreditace je hodnocení kvality a bezpečnosti poskytovaných služeb ve zdravotnictví externím nezávislým orgánem pověřeným Ministerstvem zdravotnictví České republiky. Principem je posuzování shody procesů probíhajících ve zdravotnickém zařízení s akreditačními standardy s cílem zajistit kontinuální zvyšování kvality a bezpečí zdravotní péče. Akreditační šetření se zaměřuje na dodržování standardů lůžkové zdravotní péče podle zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a podle ustanovení vyhlášky č. 102/2012 Sb., o hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče.

20240510 150641

Popisek k foto: Závěrečné vyhodnocení auditu sledovali i zaměstnanci kladenské nemocnice

►  KE STAŽENÍ:

►       dokument: CERTIFIKÁT KVALITY A BEZPEČÍ Oblastní nemocnice Kladno, a. s.
   tisková zpráva: Již po čtvrté za sebou kladenská nemocnice obhájila akreditaci