Evropský den melanomu si připomíná také ON Kladno

Rakovina kůže patří mezi velmi vážná onkologická onemocnění a prevence je nejúčinnější cestou, jak odhalit tuto nemoc včas. Do preventivních aktivit se průběžně zapojuje také Oblastní nemocnice Kladno (ON Kladno) prostřednictvím svého kožního oddělení. Melanomem, nejvíce zákeřnou formou rakoviny kůže, trpí stále více lidí. Podle statistik tvoří právě tento karcinom dvě třetiny veškerých úmrtí na kožní nádory, přičemž pouze včasné odhalení maligního melanomu může vést k úspěšné léčbě. V Evropě si každoročně 30. května připomínáme Evropský den melanomu.

logo

Kožní oddělení kladenské nemocnice nyní disponuje novým digitálním dermatoskopem, který lékařům pomáhá zkvalitnit péči o pacienty s mateřskými znaménky, neboť jim umožňuje včasné zachycení vyvíjejících se zhoubných nádorů.

Text k foto: pohled na nový digitální dermatoskop

„Pomocí digitálního dermatoskopu lze hodnotit rizikovost jednotlivých névů, dokumentovat pigmentové névy v počítačovém programu a sledovat jejich vývoj. Díky tomuto přístroji dokážeme již zachytit rizikovou přeměnu mateřských znamének či počínající stádium melanomu. Prvního pacienta s melanomem jsme zachytili hned v prvním týdnu, kdy jsme nový přístroj v ambulantní praxi použili. Šlo o staršího pacienta. Vzhledem k tomu, že jsme melanom zachytili včas, má tento pacient velkou šanci na úplné vyléčení,“ vysvětluje primářka kožního oddělení MUDr. Jana Földesová.

Na preventivní vyšetření je možné se objednat

V rámci prevence by si sami lidé měli všímat měnících se znamének, a to převážně změny tvaru, barvy, ohraničení, svědění nebo výskytu zcela nového znaménka. Pokud se jim cokoliv nezdá, je vhodné se ihned objednat na kontrolní dermatologické vyšetření.

V kladenské nemocnici se mohou do ambulance kožního oddělení objednat každý pracovní den od 7:30 do 13:00 a od 13:30 do 15:00 hodin na telefonním čísle 312 606 464 .

Na pravidelné kontroly kožních znamének je doporučováno chodit alespoň jednou za rok.

Je vhodné připomenout, že na preventivní vyšetření kožních znamének finančně přispívají všechny zdravotní pojišťovny.

Co je maligní melanom?

Jde o zhoubný nádor kůže, který patří mezi nejnebezpečnější nádory vůbec. Jeho výskyt dlouhodobě narůstá a v České republice se jedná o 6. nejčastější novotvar. Velké nebezpečí melanomu spočívá v časném metastázování do jiných orgánů. V pozdějších stadiích je proto terapeuticky velice obtížně ovlivnitelný. Pokud se včas neodstraní, může být maligní melanom i smrtelným onemocněním.

„Mezi rizikové skupiny patří zejména pacienti se světlou kůží, se zvýšeným počtem znamének či s rakovinou kůže v rodinné anamnéze. Zvýšené riziko hrozí i pacientům, kteří tráví hodně času na sluníčku nebo navštěvují solária. Každé spálení kůže možnost vzniku melanomu dále výrazně zvyšuje,” doplňuje primářka MUDr. Jana Földesová.

Text k fotům níže: nově diagnostikovaný nález melanomu

f4f4f4