Kladenská nemocnice se připojila k letošnímu Světovému dni bez tabáku

Celý svět si každoročně 31. května připomíná významný den v oblasti zdravotní prevence: Světový den bez tabáku. Tato událost probíhá pod patronací Světové zdravotnické organizace (WHO) a již tradičně se k ní připojuje také Oblastní nemocnice Kladno (ON Kladno). Letošní ročník se zaměřuje na problematiku ochrany mladých lidí před dravými marketingovými strategiemi tabákových firem. V rámci pneumologického oddělení v kladenské nemocnici dlouhodobě funguje Centrum pro závislé na tabáku: to kuřákům odhodlaným svou závislost začít řešit nabízí informace a konzultace ohledně kouření. Centrum se však dále zabývá diagnostikou závislosti na tabáku a její léčbou.

 logo svetovy nekuracky den

Vliv kouření tabáku na celkovou zdravotní zátěž je zásadní. Kouření je globálně jednou z hlavních příčin nemocnosti a úmrtí. Kouření tvoří odhadem 13 % veškeré zdravotní zátěže, ve vyspělých zemích až 20 %. Zdravotní dopady kouření se nejvíce projevují v

kardiovaskulárních a respiračních onemocněních a v incidenci zhoubných novotvarů. Střední délka života kuřáků je v průměru o 10–11 let nižší než u nekuřáků. Zdravotním dopadům kouření jsou vystaveny i osoby, které vdechují tabákový kouř.

Centrum pro závislé na tabáku v kladenské nemocnici vede primářka zdejšího pneumologického oddělení MUDr. Libuše Novotná. Paní primářka upozorňuje, že centrum mohou využívat nejen kuřáci bez zatím objektivních zdravotních problémů, ale také kuřáci mající například již problémy s dýcháním. Právě tito lidé by měli přestat kouřit, jde hlavně o pacienty s bronchiálním astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí.

„Primárně do poradny přicházejí lidé, kteří chtějí přestat kouřit, takže jde o vysvětlení, co to obnáší. Pokud se klientům nepodaří přestat kouřit na první pokus, přesvědčujeme je, aby se nevzdávali a vytrvali,“ podotýká MUDr. Novotná.

A jak léčba probíhá?

 „Během vstupního pohovoru zjistíme míru závislosti, vysvětlujeme principy závislosti na tabáku a radíme, jak lidé mají zvládat situace bez použití cigarety. V rámci terapie je možné využít také farmakologickou podpůrnou léčbu – léky nebo tzv.  náhradní nikotinovou terapii -nikotinové žvýkačky, náplasti a inhalátory,“ doplňuje paní primářka MUDr. Novotná. Odvykání kouření bývá spojené s projevy abstinenčních příznaků. Mohou se projevit již v řádu několika

hodin po vysazení nikotinu, nejhůře jsou pociťovány v průběhu prvních tří týdnů, jejich trvání se udává zhruba do 3 měsíců. Abstinenční příznaky stojí často za selháním léčby.  „Námi předepisované podpůrné léky však pomáhají abstinenční příznaky výrazně zmírnit. Studie ukazují, že největší šance kuřáků přestat kouřit jsou v případě, kdy léky užívají 6 měsíců,“ vysvětluje MUDr. Novotná.

obr centrum pro zavisle na tabaku kladno

Co se děje s organismem kuřáka přestávajícího kouřit?

Podle paní primářky Novotné se po dvou dnech začínají regenerovat řasinky na sliznici dýchacích cest. To zlepšuje jejich funkci odstraňovat nečistoty z dýchacích cest. Proto se může zhoršit na přechodnou dobu kašel a vykašlávání hlenů. Za 3-9 měsíců se zmírňuje kašel a pískoty při dýchání. Po 10 letech se sníží riziko vzniku rakoviny plic o polovinu proti kuřákům. O úplném „vyčištění plic“ se ale mluvit nedá. Některé škodliviny - například dehtové látky se v plicích ukládají od první cigarety. Dalším příkladem je poškození plicní tkáně například v důsledku rozvoje CHOPN, kdy ani v případě ukončení kouření nemůže dojít k obnovení zdravé plicní tkáně. Ukončení kouření ale výrazně pomáhá ke zmírnění zhoršování dalšího průběhu choroby. Dá se tak říci, že každá vykouřená cigareta v plicích zanechává trvalou stopu.

Přispívají na odvykání kouření zdravotní pojišťovny?

Na odvykání kouření přispívá už většina zdravotních pojišťoven, ale pouze proti potvrzení o léčbě v některém z center pro závislé na tabáku. Návštěva centra kromě příspěvku od zdravotní pojišťovny výrazně zvyšuje šance přestat kouřit. „Tomu pomáhají nejen léky, ale i naše pomoc při pochopení principu závislosti na tabáku a rady. Ideální je rovněž podpora rodiny a blízkého okolí. Statistika udává, že přestane kouřit 40 % klientů těchto center,“ dodává závěrem primářka.

Jak stát klientem Centra pro závislé na tabáku v kladenské nemocnici ?

Nejlepším řešením je telefonicky se objednat prostřednictvím recepce a kartotéky pneumologických ambulancí na čísle 312 606 408. Volat je možné ve všední dny od 8 do 15 hodin. 

Kladenská nemocnice je účastníkem Programu časného záchytu karcinomu plic

Pneumologické oddělení kladenské nemocnice se účastní Programu časného záchytu karcinomu plic, který umožňuje zachytit případné onkologické onemocnění včas, většinou s velmi dobrou prognózou. Účast v programu je pro pacienty zcela dobrovolná.  Cílem programu je také zvýšení povědomí lidí o riziku vzniku karcinomu plic v důsledku kouření a o pozitivním efektu ukončení kouření Může do něj vstoupit každý, kdo splňuje následující kritéria: věk 55 – 74 let; kuřák nebo bývalý kuřák, který za svůj život vykouřil tzv. 20 balíčkoroků (přibližně 20 cigaret denně po dobu 20 let či jiné podobné množství); ochota být v programu sledován po dobu 5 let. Pacienta splňujícího indikační kritéria může k odbornému pneumologickému vyšetření odeslat registrující praktický lékař, eventuálně se může přihlásit přímo sám. Lékař – pneumolog - pacienta odborně vyšetří a následně odešle na nízkodávkové CT vyšetření.

Letošní Světový den bez tabáku se zaměřil na ochranu mladých lidí před agresivními marketingovými praktikami tabákových firem

logo who

Světová zdravotnická organizace (WHO) je přesvědčena, že tabákový průmysl svými reklamními praktikami cílenými na děti a mládež vytváří novou vlnu závislosti. Děti a mládež užívají především elektronické cigarety, a to v míře vyšší než dospělí. Navzdory významnému pokroku ve snižování spotřeby tabáku představuje nástup elektronických cigaret a dalších nových tabákových a nikotinových výrobků vážnou hrozbu právě pro děti a mládež. WHO proto kritizuje tabákový průmysl za snahy prodávat dětem stejný nikotin v různých komerčně lákavých obalech. Navíc výrobky tabákové firmy doplňují „lákavými příchutěmi“ jako jsou cukrovinky a ovoce. Průmysl tak přímo podporuje mladé lidi v získávání závislosti. Výzkum provedený v USA zjistil, že více než 70 % mladých uživatelů elektronických cigaret by přestalo, pokud by byly výrobky dostupné pouze v tabákové příchuti. WHO proto vyzývá k zavádění přísných regulací na ochranu mladých lidí před celoživotní škodlivou závislostí.

obr plice kuraka nekuraka