Opět o spolupráci laboratoře a klinické části zdravotnického zařízení

Letošní již 18. ročník každoročně konané regionální odborné konference Nejedlého Kladno se věnoval tématu komplexní diagnostiky spočívající v úzké spolupráci laboratoře a klinické části zdravotnického zařízení. Konferenci pravidelně organizuje Klinická laboratoř Oblastní nemocnice Kladno (ON Kladno) v čele s jejím vedoucím Ing. Luďkem Špronglem. 16. dubna letošního roku se tak v přednáškovém sále spolupracující instituce – Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT na kladenském náměstí Sítná - sešlo nad odborně zaměřeným programem téměř 100 účastníků - lékařů, VŠ analytiků a zdravotních laborantů nejen z regionálních laboratoří Středočeského, Ústeckého či Libereckého kraje, ale i  dalších blízkých míst.

„Naší snahou je pro účastníky sestavit program vždy tak, aby jednotlivá probíraná témata měla multioborový charakter. Konkrétně, aby se v programu neobjevovala jen většinová biochemická témata, ale rovněž přednášky z imunologie, mikrobiologie, hematologie a dalších oborů. Ze zpětných pozitivních ohlasů jednotlivých účastníků víme, že spokojenost panovala třeba ohledně vybraného spektra přenášejících,“ přibližuje detaily letošního ročníku konference Nejedlého Kladno Ing. Luděk Šprongl.

„Každý účastník si do své praxe odnáší díky multioborovému charakteru konference zajímavé poznatky i z jiných příbuzných oborů a informace o důležitých oborových novinkách. Současně se však účastníci setkají se stejně zapálenými kolegy z jiných laboratoři, se kterými by jinak neměli příležitost si vyměnit své vzájemné poznatky a zkušenosti z praxe,“ doplňuje Ing. Šprongl.

foto z konference

Přednášky konference se letos zaměřily na následující konkrétní témata:

▪ Umělá inteligence v klinické biochemii a screeningu
▪ Digitalizace POC v klinickém prostředí
▪ Vliv vitaminu K2 na léčbu kalcifikující tendinitidy ramene a heterotopické osifikace
▪ Fortifikovaná výživa u nezralých novorozenců
▪ Analýza močových krystalů spektrofotometrickými a chromatografickými metodami
▪ Historie antikoagulační léčby od Warfarinu k monoklonálním protilátkám
▪ Diagnostika invazivních mykóz
▪ MxA- marker virové infekce
▪ Doping a jeho úskalí z pohledu endokrinologa
▪ Vysoký troponin u zdravého sportovce. O co jde?

V přípravě také adventní odborný seminář v Liblicích

Nejedlého Kladno není jedinou odbornou akcí Klinické laboratoře kladenské nemocnice v kalendářním roce: již nyní tým připravuje pravidelný adventní dvoudenní odborný seminář v Konferenčním centru Akademie věd ČR na zámku v Liblicích. I zde se v programu objevují odborné přednášky ze všech laboratorních oborů.

Proč Nejedlého Kladno?

Konference nese jméno MUDr. Bedřicha Nejedlého, jednoho ze zakladatelů klinické laboratoře nemocnice v Kladně.

MUDr. Bedřich Nejedlý

(1927–2003)

Český lékař, klinický biochemik a pedagog. Zakladatel „české“ školy pojetí vnitřního prostředí a acidobazické rovnováhy. Narodil se 21.  4.  1927 v  Praze. V letech 1944–45 pracuje jako laborant v petrolejce v  Kralupech nad Vltavou. Maturoval v roce 1946 na kralupském gymnáziu, na lékařské fakultě v Praze promoval v roce 1952. Po krátkém pobytu v teplické nemocnici u primáře Petříka nastupuje v červenci 1952 na interní oddělení nemocnice v Kladně. Vedoucím lékařem laboratoře při interním oddělení se stává roku 1955. Post primáře samostatného Oddělení klinické biochemie zastává od roku 1956 do roku 1989. Poté na pracovišti zůstává jako ordinář metabolické poradny až do roku 1996.