Prevence cévní mozkové příhody, nádorů kůže, plic a závislostí

V Oblastní nemocnici Kladno se pravidelně pořádají preventivně osvětové události, jejichž hlavním cílem je lidem připomínat důležitou roli prevence nejen pro jejich vlastní zdraví, ale také pro zdraví jejích nejbližších. Výjimkou nebyl ani Den zdraví pořádaný v Centru akutní medicíny kladenské nemocnice ve čtvrtek 20. června 2024. Zaměřil se na významné události ve zdravotnictví připomínané tradičně v jarním období: prevenci a příznaky cévní mozkové příhody, způsoby předcházení nádorům kůže a plic, důležitost významu života bez tabáku a hygienu rukou. Den zdraví se těšil zájmu nejen dospělých, ale i dětí.

Prezentace projektu Kampaň hrdinů FAST

Zástupkyně Iktového centra kladenské nemocnice na akci přibližovaly nejen obecně problematiku cévní mozkové příhody, ale představily také důležitou osvětově preventivní kampaň pro děti nazvanou Kampaň hrdinů FAST. Jde o zábavný, poutavý a interaktivní vzdělávací program primárně zaměřený na děti ve věku 5 až 10 let. Poskytuje jim praktické dovednosti zachraňující život. Získané vědomosti a dovednosti si odnášejí do svých domovů, kde děti své rodiny učí, jak poznat cévní mozkovou příhodu, a jak na ni správně reagovat. Díky tomu se stávají opravdovými hrdiny – Hrdiny FAST. Vzdělávací projekt vznikl z iniciativy nadnárodní Iniciativy Angels, v ČR ho koordinuje brněnský Health Management Institute.

kampan hrdinu fast 6

kampan hrdinu fast 1 f12

Spolupracující organizace poskytují pacientům a veřejnosti kvalitní osvětový a podpůrný servis

Pozvání k účasti na červnový Den zdraví přijaly dvě spolupracující organizace: CEREBRUM - Asociace osob po získaném postižení mozku a Národní linka pro odvykání. Posláním CEREBRa je přispívat k porozumění problematiky poranění mozku, poskytovat informace a zejména podporovat občany, kteří utrpěli traumatické či jiné poškození mozku. Užitečné rady a informace však organizace poskytuje také rodinným příslušníkům a pečujícím jednotlivých pacientů. Národní linka pro odvykání pomáhá s léčbou i prevencí různých typů závislostí od drog, tabáku, alkoholu, léků, hraní a sázení až po digitální závislosti. Jejím hlavním cílem je zajistit občanům České republiky efektivní pomoc, která je dostupná každému. Linka funguje na bezplatném telefonu 800 350 000 od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin.

f14 f11

f13 f9

Poděkování za spolupráci kladenské zdravotní škole

Významnou pomoc při organizaci Dne zdraví poskytla Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Kladno. Studentky školy měřily návštěvníkům akce krevní tlak, míru saturace krve kyslíkem. Učily dále zájemce správným technikám hygieny rukou a zdůrazňovaly důležitost pravidelných kontrol kožních znamének. Zájemce rovněž seznamovaly s podmínkami a možnostmi účasti v Programu časného záchytu karcinomu plic. Předávaly také kontakty pro možnost objednání do příslušných odborných ambulancí pneumologického a kožního oddělení kladenské nemocnice.

f19 f18

f17

Svůj stánek na Dnu zdraví měla také největší česká zdravotní pojišťovna VZP.

f10

Červnovou akcí série dnů zdraví v ON Kladno v letošním roce rozhodně nekončí. Na podzimní období se již připravují další dvě podobné události. O termínech jejich konání bude ON Kladno včas informovat.