Na Hematologicko – transfuzní oddělení Oblastní nemocnice Kladno zavítalo ve středu 19. června 21 příslušníků Policie ČR z Územního odboru Kladno spadajícího pod Krajské ředitelství policie Středočeského kraje. Společně se rozhodli pro dobrou myšlenku: darovat cennou tekutinu a podpořit tak bezplatné dárcovství krve. Toto číslo je však pouhým zlomkem počtu policistů, kteří již léta v okrese Kladno darují krev. Z červnové skupiny policistů se jednalo většinou o prvodárce. Jedním z cílů darování krve policisty je rozšířit povědomí o takové možnosti u veřejnosti a motivovat tak další pravidelné dárce.

logo pcr darovani krve f3

Hematologicko-transfuzní oddělení Oblastní nemocnice Kladno fungující již více než 60 let  ročně provede přes 8500 odběrů krve. Jeden odběr trvá v rozmezí šesti až deseti minut. Při jednom odběru se z těla odebírá přibližně 450 ml krve. Jak podotýká primářka oddělení MUDr. Lenka Bartošová, v současnosti neexistuje náhrada červených krvinek a patrně asi dlouho nebude. Kromě červených krvinek se z krve získává celá řada dalších přípravků, například krevní plazma či krevní destičky.

„Děkujeme proto všem dárcům, kteří chodí pravidelně krev darovat. Spolupráce s příslušníky Policie ČR při odběrech krve si vážíme,“ říká primářka MUDr. Lenka Bartošová.

Noví dárci jsou proto v Kladně vítáni. Podle MUDr. Bartošové by o dárcovství krve mohli uvažovat například mladí, zdraví lidé. „Nemusí se ničeho bát, přihlásit se mohou přímo na našem oddělení. Nejlépe je v předstihu zavolat na číslo 312 606 343, kde je možné se předem domluvit na nejvhodnějším termínu návštěvy u nás,“ uzavírá MUDr. Lenka Bartošová.

FOTOGRAFIE: ON Kladno si spolupráce s kladenskými příslušníky Policie ČR váží

f6 f7