Začněme se zdravějším způsobem života dětí právě teď

Problematika obezity se kvůli modernímu způsobu života, nedostatku pohybu, přejídání a celkovému špatnému životnímu stylu stává jedním ze stěžejních zdravotních témat současnosti. Obezita je příčinou mnoha zdravotních komplikací, kterými by jinak lidé netrpěli. V rámci EU patří Češi do zhruba nejhorší čtvrtiny. Na pováženou je však skutečnost, že se obezita začíná týkat také stále většího množství dětí.

Na tuto skutečnost před časem zareagovalo dětské oddělení Oblastní nemocnice Kladno: to v rámci svých odborných poraden již nějakou dobu provozuje dětskou obezitologickou ambulanci. Zde se dětem s váhovými problémy a jejich rodičům dostává potřebné odborné pomoci. O podrobnostech fungování této ambulance jsme hovořili s ordinujícím lékařem dětské obezitologické ambulance MUDr. Matoušem Žáčkem.

mudr matous zacek detska obezita
Ordinující lékař dětské obezitologické ambulance MUDr. Matouš Žáček

» Jak velký problém dnes ve vaší klinické praxi představuje dětská obezita. Předpokládáme, že poměrně značný, když bylo zapotřebí dětskou obezitologickou ambulanci v kladenské nemocnici zřídit…

Bohužel skutečně enormní. Dokládají to i průběžně aktualizovaná data Státního zdravotního ústavu. Jen procento obézních dětí se v letech 1991 až 2021 zvýšilo více než pětkrát: z tří procent v roce 1991 na 16,4 procenta v roce 2021. Roste i procento dětí s nadváhou, i když ne tak markantně jako dětí obézních. Téměř každé čtvrté dítě se v dnešní době s nadváhou či obezitou potýká. Dětí doporučených ke sledování v odborné obezitologické ambulanci průběžně přibývá. Neřešená obezita u dětí může mít v budoucnosti závažné důsledky nejen zdravotní, ale také psychosociální. Jde proto o jednu z klíčových zdravotních výzev.

» Kde vidíte hlavní příčiny obezity u dětí?

Příčin, proč je více dětí obézních, je mnoho. Řada z nich tkví v prostředí, ve kterém děti vyrůstají, s některými se však i narodíme. Především děti obecně mají daleko méně pohybu než v minulosti, ale přitom přijímají více potravin a ještě k tomu nevhodných: jde o potraviny a nápoje s vysokým obsahem cukru a tuku. Rodina také jí odděleně. V určitých sociálních skupinách se dnes zdravá strava stává stále více nedostupnou. Vlivem jiných aktivit jako například různých elektronických her či sociálních sítí se děti málo hýbou. K růstu dětské obezity přispěla také nedávná covidová pandemie a s tím související dlouhodobá sociální izolovanost. Na růst dětské obezity má vliv i nedostatečný spánkový režim a enormní množství okolního stresu. Vznik dětské obezity však mohou způsobovat také jiné faktory, například některá skrytá onemocnění. Ta je proto nutné na začátku sledování v naší ambulanci vyloučit, případně následně doporučit vyšetření v jiné specializované ambulanci. Některé vědecké výzkumy z poslední doby poukazují v určitých případech na genetický vliv. Mluví se zejména o metabolickém naprogramování. To, jak se stravujeme, žijeme, může mít efekt nejen na nás, ale skrze geny pak na naše dítě. Za zmínku dále stojí role střevní mikroflóry, která stále patří mezi málo probádané.

» Jaká jsou indikační kritéria k přijetí dětského pacienta do obezitologické ambulance a kdo ze zdravotníků dětského oddělení se na léčbě podílí?

Stěžejní roli hrají praktičtí lékaři pro děti a dorost. Ti při každé preventivní prohlídce zaznamenávají míry dítěte
a sledují dynamiku nárůstu výšky, hmotnosti a BMI. Pokud si všimnou v průběhu času významných odchylek uvedených hodnot doporučovaných pro konkrétní věk, měli by začít pátrat po příčině. Pokud se nepodaří například vyšší hmotnost zvládnout v ordinaci dětského praktika nebo jde o skutečně enormní nárůst, pak je možné dítě doporučit k vyšetření v naší ambulanci. Přicházejí k nám často děti s již diagnostikovanými jinými zdravotními komplikacemi spojenými s obezitou, například cukrovkou, onemocněním jater či bolestmi kloubů. Práce s obezitou jeproto jednoznačně multidisciplinární záležitostí. Je nutné, aby se na léčbě obezity podílelo vícero odborností od praktického lékaře přes nutriční terapeuty, sestry, psychology až po lékaře v odborných ambulancích.

» V čem konkrétně spočívá léčba dětských pacientů s váhovými problémy, jak dlouho trvá a jak často si například pacienty zvete na pravidelné kontroly?

Pracujeme s rodinou jako celkem. To je ten nejdůležitější základ. Koncentrujeme se na řádnou edukaci rodiny ohledně jídelníčku a vysvětlení všech podrobností o stravování. Motivujeme děti k pravidelným pohybovým aktivitám. Snažíme se navrhovat individuální plán, podle kterého by se mohly věnovat jejich oblíbené fyzické aktivitě. V některých případech se neobejdeme bez pomoci léčiv, v západních zemích začínají s chirurgickými výkony. Vzácně může být příčinou obezity organická porucha organismu, v takovém případě se léčí jednotlivé nemoci a jejich příčiny. Léčba obezity je dlouhodobá, nejčastěji se pohybuje v rámci několika let. Hodně záleží na ochotě rodiny spolupracovat a chodit na pravidelné kontroly. V ambulanci často pozorujeme fenomén nárůstu váhy u dětí, kde došlo k rozpadu rodiny z různých důvodů. Ale sledujeme také jiné stresové příčiny. Někdy je nutné takové děti odeslat na další vyšetření k dětskému psychologovi, psychiatrovi, eventuálně doporučit psychoterapii. Kontroly u dětských pacientů plánujeme individuálně. Některé děti je třeba kontrolovat na měsíční bázi, především pokud je obezita spojená s dalšími onemocněními či komplikacemi. Delší intervaly kontrol volíme v případech, kdy jde hlavně o motivaci k dalšímu postupu v zastavenínárůstu váhy nebo redukci obezity.

s 6 7ilustracni obr detska obezita

» Předpokladem úspěchu léčby je zcela jistě úzká spolupráce rodičů a celé rodiny. Jak byste tuto spolupráci zhodnotil?

Rodičům na zdraví jejich dětí většinou záleží. Proto se do spolupráce aktivně zapojují, ať už vymýšlením společných aktivit, motivací jejich dítěte nebo vymýšlením kreativních jídelníčků. Někdy je tato spolupráce náročná a vyžaduje více času. Převážně společná řešení nacházíme.

» Dá se například kvantifikovat v procentech, jak velkou skupinu tvoří děti s váhovými problémy ve spektru všech dětských pacientů, o které dětské oddělení v rámci svých odborných ambulancí pečuje?

Hovořil jsem o tom již na začátku: pokud bychom se podívali do statistik ordinace dětských praktických lékařů, je vysoce pravděpodobné, že každé čtvrté dítě se bude potýkat s nadváhou či obezitou. Téma obezity je a bude vysoce aktuální. Touto problematikou by bylo vhodné se zabývat celostátně, a to hlavně preventivně od nejútlejšího věku dětí. Bohužel často vidíme, že se řeší až komplikace vzniklé následkem obezity v pozdějším věku, což je výrazně nákladnější než primární prevence.

» Postačuje stávající kapacita dětské obezitologické ambulance pro adekvátní léčbu potřebných dětských pacientů?

Zatím ano, ale nelze vyloučit nutnost budoucího personálního posílení naší dětské obezitologické poradny.

» Jak byste zhodnotil míru úspěšnosti léčby vašich malých pacientů?

Přestože v obezitologické ambulanci působím relativně krátce, již nyní mezi mými malými pacienty vidím, že naše společné úsilí má svoje výsledky. Musíme si však uvědomit, že často jde o běh na dlouho trať. Proto je důležité pacienty řádně motivovat, i pokud výsledky nejsou třeba takové, jaké bychom si představovali. Věřím, že se nám bude s pomocí rodin dařit společnými silami redukovat hmotnost u pacientů s obezitou nebo alespoň zastavit narůst nadbytečných kil. Tyto pozitivní výsledky mě motivují k další práci.



Doporučení MUDr. Matouše Žáčka pro rodiče k předcházení nadváhy či obezity u dětí:


• Nastavte zdravé prostředí pro děti, kde budou rádi jíst již od raného věku. Jezte společně u stolu. Koncentrujte se na jídlo bez toho, aby vás nerozptylovaly elementy z prostředí, například televize či hlasitá hudba.

• Podporujte, aby dítě jedlo pravidelně alespoň třikrát denně v menších porcích a mělo k dispozici až dvě svačiny přes den, nevynechávalo snídani. Vyhněte se sladkým a tučným jídlům. Preferujte zeleninu, ovoce, bílkoviny, celozrnné pečivo, ryby.

• Omezte u dítěte příjem slazených nápojů, ideální je voda.

• Podporujte dítě v pravidelném spánku.

• Fyzická aktivita: nastavte limity na čas strávený u obrazovky a navrhněte různé fyzické aktivity, kterým by se dítě mohlo věnovat.

• Buďte dobrým vzorem pro své dítě. Pokud chcete změnu u dítěte, začněte u sebe.

• Pokud si myslíte, že vaše rodinná situace může negativně ovlivňovat psychické zdraví vašeho
dítěte a může být tak i spojená s nárůstem váhy, obraťte se na odbornou psychologickou pomoc.

• Nebojte se obrátit na svého lékaře s případnými dotazy, zažádat si o pomoc.